קדחת השחת [HAY FEVER]

שם המפרסם:


נזלת עונתית או קדחת השחת מופיעה כל שנה במועדים די קבועים בסמיכות לפריחה של צמחים מסוימים.מחוללי המחלה הינם גרגירי אבקה בגודל מיקרוסקופי הנישאים באויר בעונות הפריחה[בעיקר אביב וסתיו]וגורמים לתגובה אלרגית.כבר בשלהי החורף ותחילת האביב יופיעו סימפטומים אופיניים אצל אלה הרגישים לפריחת הברוש,הפקן הזית ועוד.כאשר את עונת הסתיו מאפיינת פריחת עשבי בר דגניים כגון ערער ולענה.
גרגירי האבקה הנישאים באויר חודרים למערכת הנשימה ונצמדים לרירית האף. בשלב זה מתחיל תהליך של פרוק החלבונים ונוצרת שרשרת מורכבת של תהליכים המביאים לידי ביטוי את אותם תסמיני אלרגיה האופיניים למחלה.לכן דוקא במזג אויר סוער וגשום ישקעו אותם גרגירי אבקה והסובלים מאלרגיה יחושו הקלה מסויימת במחלתם,לעומת זאת מזג אויר חם ויבש המלווה ברוחות יחמיר את מצבם.
התסמינים העיקריים של הנזלת העונתית הינם עקצוץ וגירוי באף המלווה בעיטוש ונזלת שקופה,גירוי בחך, גירוי ואודם בעיניים המלווה לעתים בדמעת.לעתים רחוקות יותר יופיעו תסמינים של קוצר נשימה שעול וצפצופים, שהם למעשה ביטוי של גנחת הסימפונות[אסטמה].
יש להבדיל בין קדחת השחת לנזלת כרונית[כל שנתית] שהיא ביטוי בדרך כלל לרגישות[אלרגיה] להפרשות קרדית אבק הבית [HOUSE DUST MITE].גורמים נוספים הם חיות מחמד,עובשים למיניהם והפרשות תיקנים.
הטיפול היעיל ביותר לקדחת השחת הוא כמובן המנעות מחשיפה לאלרגנים חשודים,טיפול תרופתי יינתן בתרסיסים או טיפות,בכדורים דרך הפה[אנטיהיסטמינים]ובמקרים חמורים ועקשנים במיוחד באמצעות זריקות על בסיס סטרואידים.מקרה של התקף גנחת הסימפונות שמקורו באלרגיה יטופל כפי שמטפלים בכל התקף גנחת[אסטמה]אחר.חולי קדחת השחת נאלצים לעתים להעתיק את מקום מגוריהם עם קירבה וחשיפה לאלרגנים שמקורם בצמחים מסוימים.
ניתן לאבחן את האלרגן כלומר את גורם האלרגיה במס' דרכים.
נציין פה רק את ה"טסטים" כלומר את תבחיני העור,ובדיקות דם בהן נבדק חלבון ה IGE הספציפי לאלרגן