טרום סוכרת

שם המפרסם:נתונים מדאיגים מן השנים האחרונות מצביעים על עליה הולכת וגוברת בתחלואת הסוכרת בעולם הרחב,אותם נתונים מדגישים את המצב החמור דווקא במדינות מתפתחות, בהן עד לפני שנים לא רבות היה מדובר במחלה יחסית נדירה.
לא כאן המקום להביא את הגורמים לנתונים לעיל, אך דבר אחד ברור; מדובר במגיפה כלל עולמית של ממש. כולנו שמענו וחלקנו אף מכירים היטב את הנזקים החמורים שמחלה זו עלולה לגרום לגופנו. די להזכיר את הנזקים ללב וכלי הדם, לכליות, לעיניים למערכת העצבים ועוד, כדי להבין, שהטיפול והמעקב אחר המחלה מרגע האבחון אמורים להיות מהירים ויעילים.
מחקרים מצביעים על כך שכבר בערכי גלוקוזה[סוכר]בדם של מעל 100 מ"ג נוצרים אותם נזקים באיברים שברצוננו למנוע או להאט את קצב התפתחותם.
כאן המקום להדגיש שערכי גלוקוזה שבין 100 ל125 נחשבים ערכים לא תקינים [IMPAIRED FASTING GLUCOSE]בצום ומהווים אחד מגורמי הסיכון לפתח את מחלת הסוכרת.כל ערך מ-126 ומעלה מאובחן כסוכרת.
גורמי סיכון נוספים להתפתחות סוכרת: חוסר פעילות גופנית,מוצא אתני,סיפור משפחתי של סוכרת,סוכרת הריונית,יתר לחץ דם,היסטוריה של מחלת לב וכלי דם, רמת כולסטרול "טוב" [HDL] נמוכה, טריגליצרידים מוגברים, משקל עודף ועוד.
מובן שחלק מהגורמים לא ניתנים ל"תיקון" כמו מוצא אתני או סיפור משפחתי.אך חשוב להדגיש ששינוי אפילו קל באורח החיים יכול לעורר פלאים ,וניתן למנוע מעבר של מצב טרם סוכרת לסוכרת גלויה ע"י שמירה על אורח חיים בריא כולל תזונה נכונה,פעילות גופנית סדירה ובמקרים מסוימים יחליט הרופא יחד עם המטופל על מתן טיפול תרופתי מתאים.
מחקרים מצביעים על כך שהורדה של 5% במשקל בלבד, המלווה בפעילות גופנית סדירה של כ150 דקות בשבוע בעוצמה בינונית מעכבים התפתחות סוכרת ב58%!
אין ספק שמכאן ניתן להסיק שהאחריות העיקרית למניעת המעבר ממצב טרום סוכרת לסוכרת מוטלת על המטופל/ת.הצוות הרפואי מודע לקשיים בהתמודדות היומיומית עם השינוי באורח החיים ובעיקר בהתמדה ובשמירה על שינויים אלו לאורך זמן.
צוות המרפאה הכולל את הרופא,האחות והתזונאית יעשו את כל שביכולתם על מנת לסייע למטופל/ת בהשגת המטרות שנקבעו ובשמירה עליהן.