למה הילד חולה כל הזמן?

למה הילד חולה כל הזמן: טור ביולוגי-סוציו-פילוסופי

 

לקראת סוף החורף עולה השאלה הזו שוב ושוב במרפאתי. הורים תשושים,  לילדים שמתחילים גן בספטמבר, ומבלים עד מחצית מהימים ויותר בבית במחלות, שואלים מה הסיבה והאם זה מצריך בירור.   

 

יש לשאלה הזו שתים שלוש תשובות שכרוכות זו בזו.

 

ביולוגית: מדובר בשילוב חשיפה, מאפייני התחלואה, הצורך בלמידה של מערכת החיסון ומשמעות הביקורים החוזרים במרפאות. 

חשיפה: ילדים נחשפים למחוללים זיהומיים בכל מקום. זה יכול לקרות גם לתינוק שגדל לבד בבית, אבל סביר שיקרה יותר ככל שהסביבה עשירה בילדים: במשפחה, בסביבה הקרובה ובגן- ויותר ככל שזה עשיר או צפוף בילדים.

המחוללים הזיהומיים: לרוב מדובר בנגיפים שכיחים שמעוררים שילוב של נזלת שיעול ושלשול.

הילד: נולד עם מערכת חיסון חזקה אך לא מאומנת. וזה ההסבר העיקרי לתחלואת היתר בגיל הרך. חלק מהילדים עושים את זה סמוי, חלק- במחלה קלה מאד והיתר- במחלות חום ברורות. אף אחד מאותם ילדים לא פגום.

אם כך, התחלואה בגיל הרך שכיחה וצפויה. לילדים להורים ולמערכת הבריאות מדובר במטרד, אך בעצם מדובר בתהליך טבעי ולא מזיק שמאמן נכון את הגוף. 

כאשר אנו משתמשים במונח נגיפי (וירלי) הכוונה למחלות שחולפות לבד, ללא צורך באנטיביוטיקה. אולם הילדים החולים חוזרים שוב ושוב למרפאות. שם הם עלולים להידבק בעוד מחלות מחד, ומאידך- הסיפור או ממצאים בבדיקה הגופנית ('חום ממושך', ראות, אוזניים) חושפים את הילדים לטיפול אנטיביוטי מיותר.

 

מתי כן מדובר בבעיה? הורים רבים שואלים האם ייתכן שמדובר בכשל חיסוני. כשל חיסוני מראה מאפיינים נדירים יותר. ייתכנו ממצאים גופניים מולדים והתחלואה אחרת, קשה יותר, למשל זיהומי עצם, דלקת קרום המח, זיהומי עור חריגים.

 

סוציואקונומית (צפיפות ותמורה למיסים): לדעתי קיים בישראל פער בין איכות הפרט לתכונות הציבור. האנשים- טובים מוכשרים ומקסימים, הציבור- צייתן ולא דורש מה שמגיע לו. כתבתי פסקה על הגז שאנו נותנים כרגע, יום-יום, לבעלי הון ולאמריקאים, אבל מחקתי בפקודת אשתי (היא חלק מהציבור).

אקצר ואומר- הציבור גוזר בצייתנות על עצמו מציאות קשה: לגדל ילדים, לשלוח אותם לצבא, לעבוד מאד קשה ולשלם המון מיסים. לצורך המחייה אנו שולחים את הילדים לגנים ומעונות תוך שאיפה כללית שהם יהיו זולים. זה מבטיח צפיפות, צוות תשוש, תחלואה מוגברת והרבה ימי מחלה בבית. לדעתי אפשר אחרת ואנו מוותרים יום-יום על האפשרות לשנות את זה.

 

סיכום ביניים: הילדים חולים כל הזמן כי הם נדבקים במחלות, רובן נגיפיות. זה צפוי, כללית- לא מסוכן, אך מטריד. זה קורה יותר ככל שגני הילדים צפופים.

 

 

מה כן ניתן לעשות:

§       לחסן שגרתית ולחסן נגד שפעת.

§       לא לשלוח ילדים חולים לגן, ולוודא שהגננת שולחת מהגן ילדים חולים.

§       להתמיד באותה מרפאה- היכרות מעלה את איכות הטיפול ואת הלמידה.

§       לא חובבי אנטיביוטיקה? שתפו את הרופא.

§       נסו ללמוד מהניסיון. סבורים שלא נדרש ביקור המרפאה? חכו קצת.

§       הימנעו מביקור במקום לא רלוונטי (מוקד חירום או מיון במחלה קלה).

§       קראו בבקשה 'נזלת/שיעול', 'שפעת', מחלות קיץ/שלשול' באתר שלי.

§       אמרו לעצמכם: מגיע לילדים שלי מעונות וגנים פחות צפופים. זה אפשרי.  

 

בברכת בריאות שלמה