אנדואורולוגיה, מקצוע בחוד החנית של הרפואה המודרנית

שם המפרסם:


1. באופן כללי, במה עוסקת האורולוגיה?
אורולוגיה זהו תחום של כירורגיה העוסקת בטיפול במחלות במערכת שתן ומין.
2. בתור התמחות-על של אורלוגיה – במה מתמקדת אנדואורולוגיה? כיצד רופא נעשה אנדואורלוג?
אנדואורולוגיה אחד התחומים המתפתחים ביותר ברפואה המודרנית וזאת כיוון שהכל באנדואורולוגיה – זעיר פולשנות. הכירורגיה המודרנית שואפת לביצוע מסימה דרך פתחים קטנים או פתחים אנטומיים קיימים, זהו בדיוק תחום העיסוק של אנדואורולוג. על מנת להקרא "אנדואורולוג" על רופא לעבור התמחות בכירורגיה אורולוגיה באחד מבתי החולים הציבוריים ולהשלים שנתיים נוספות התמחות על או השתלמות עמיתים (FELLOWSHIP) במוסדות בארץ או בעולם בקיבלו אישור של איגוד האנדואורולוגי העולמי למתן תואר מומחה באנדואורולוגיה. במהלך השנתיים אורולוג מחדד את הידע הקליני ומבצע מספר רב של ניתוחים אנדואורולוגיים הכולל בדרך כלל תחומי טיפול במחלת אבנים, ניתוחים לפרוסקופיים ורובוטיים (תלוי בסוג של ההשתלמות). כמו כן מצבע מסימות אקדמיות בכתיבת מאמרים וביצוע מחקרים בתחום. בסיום השנתיים וועדה של האגוד האנדואורולוגי מחליטה האם להעניק לרופא תואר מומחה באנדואורולוגיה.
3. מהו ריסוק אבנים חוץ גופי?
שיטה יחודית של טיפול באבנים בדרכי השתן שהומצאה ע"י אורולוג גרמני בשנות ה70' של המאה הקודמת וכוללת ריסוק של אבנים מערכת השתן ללא התערבות ניתוחית, מחוץ לגוף. מקור הרעיון לכך מונח בתעשיה אווירית ושיטת בדיקת עמידות כנפי המטוסים לויבראציות בזמן טיסה. גלי הדף מיוחדים נצברים במכונה ומכוונים לאבן המטופלת בתקווה שהאבן תתרסק והפירורים ימצאו את הדרך החוצה בתוך צנרת של מערכת השתן וללא התערבות כירורגית. יתרונות של השיטה ברורים: השיטה לא פולשנית ופציאנט בד"כ באותו יום יכול להשתחרר לביתו. חסרונות הן העדר שליטה על פרגמנטים ופליטתם, מה שמגביל טיפול באבנים גדולות יחסית. כמו כן השיטה תלויה במיקום האבן ולא בכל מיקום במערכת השתן ניתן לרסק את האבן.
4. מה זה אורטרוסקופיה וריסוק תוך גופי?
אורטרוסקופיה – שיטה אנדוסקופית לריסוק אבני מערכת השתן. מכשיר אופטי מיוחד, דק מאוד מועבר בדרכי השתן עד האבן ובעזרת סיב לייזר שניתן להעבירו בתוך תעלה מיוחדת באורטרוסקופ מתבצע ריסוק (לזירה) של האבן לפרגמנטים קטנים. אורטרוסקופים קיימים משני סוגים עיקריים" קשיחים וגמישים. אורטרוסקופ גמיש בעל קצה נשלט שניתן לכופפו לכיוון הרצוי ולכוון ריסוק של האבן. קיימות שתי שיטות עיקריות לריסוק תוך גופי של אבני כליה ושופכן: ריסוק (FRAGMENTATION) ואיבוק (DUSTING). בשיטה הראשונה האבן מרוסקת לחלקים גדולים יחסית שמפונים אחד אחד ע"י המנתח תוך כדי הניתוח דרך שרוול גישה מיוחד המוכנס לצורך כך למערכת השתן (שופכן), מדובר בתהליך ארוך יחסית. בשיטת האיבוק האבן נהפכת לאבק דמוי "חול" והחלקיקים הקטנטים נשארים לפליטה עצמונית על ידי המטופל, מדובר בשיטת עבודה מהירה יותר ובחלק מהמקרים אין צורך בהשארת סטנט (צינורית פנימית) לצורך ניקוז לאחר הניתוח.
5. מהי הוצאה מלעורית של אבנים?
אבנים גדולות במיוחד בכליות לא יכולות להיות מטופלות דרך פתחים הקיימים בגוף (שופכה, שופכן) ויש צורך ביצירת נתיב עבודה לצורך כך. בדרך כלל הנתיב מבוצע באיזור המותן ומהווה הדרך הקצרה ביותר לאבן בכליה, תוך כדי יצירת הנתיב מוכנס צינור פלסטיק מהעוד של המטופל אל הכליה, הצינור נקרא שרוול גישה. נפרוסקופ – מכשיר אופטי מוכנס דרך הצינור והאבן מטופלת בשיטות שונות. מדובר בניתוח גדול יחסית באנדואורולוגיה. בסיום הניתוח במרבית המקרים המנתח משאיר צינור גומי (נפרוסטום) מהמותן לצורך ניקוז של הכליה.
6. מה היא אורטרוסקופיה אבחנתית?
אורטרוסקופיה אבחנתית – סקירה של מערכת השתן העליונה (שופכן ומערכת המאספת של הכליה) בשל חשד לגידול, בדרך כלל סרטני.
7. באופן כללי, מהם היתרונות המהותיים של החידושים שמציעה האנדואורלוגיה?
אנדואורולוגיה נמצאת בחוד החנית של עולם הרפואה ככלל ואורולוגיה בפרט. קצב התקדמות של הידע ושיטות טכנולוגים הוא עצום בתחום הזה, מדי שנה אנחנו עדים לפיתוח כלים ושיטות חדשים והקטנת גודל המכשירים בהם משתמש האנדואורולוג. יתרונות עיקריות שהיתי שם עליהם דגש בתחום טיפול באבנים בכליות הם:
א. העצמת שיטות לריסוק של האבנים, כגון פיתוח לייזרים שעובדים בעוצמות גבוהות ויעילים במיוחד.
ב. פיתוח כלים קטני קוטר לחדירה לגוף של המטופל.
לא סתם הפתגם האנדואורולוגי הנודע אומר: "בסיום הניתוח אף אחד לא צריך לשים לב שהיינו פה".
8. כיצד הרופא שומר על בקיאות בכל השיטות, הטכנולוגיות והחידושים בתחום?
בהחלט, כל התואר לעיל מצריך מרופא שרוצה להיות מעודכן בפיתוחים טכנולוגיים להשקיע מירב זמנו וכוחו בכך, מדובר בקריאת עיתונים אנדואורולוגיים מובילים, השתתפות פעילה בכנסים ארציים ובינלאומיים, השתלמויות וכדומה. אני רואה חשיבות רבה באקדמיה וקידום ידע טכנולוגי על מנת לספק למטופלים שלנו רמת רפואה גבוהה ככל האפשר.