שיגלה - מחלת המין שלא הכרתם.

ד"ר רועי צוקר

מומחה ברפואה פנימית

03-7622310
קביעת תור אתר הרופא
שיגלה - מחלת המין שלא הכרתם , לחץ לקישור

חלת המין שלא הכרתם!

סובלים מחום,כאבי בטן ושלשולים אחרי יחסי מין? עזרו לרופא שלכם להבין מה יש לכם....

בשנים האחרונות ישנה עליה במדינות מפותחות רבות בשכיחות ההדבקות בחיידק בשם שיגלה. חיידק שאנו גם עדים לעליה בו במחוזותינו.

מה זה שיגלה בכלל?
חיידק המועבר בעיקר ע"י אוכל ומים ונפוץ מאוד בעולם מתפתח כגורם לשלשולים במטיילים אולם בעולם מערבי רואים עליה בו בעיקר אצל גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. מדובר בחיידק מאוד מאוד מדבק (כיוון שמספיקים חיידקים בודדים להדבקה) העובר בעיקר בהקשרים של מגע מיני הכולל גם רימינג אך לאו דווקא.

מה הקשר בין שיגלה לגייז?
גברים המקיימים יחסי מין עם גברים נמצאים בסכנה רבה יותר לחלות משאר האוכלוסייה. החל מסוף שנות ה-90 נצפו מספר צברים של מקרים בארה"ב, אירופה ואסיה. הרבה מדיווחי המקרים היו סוג של שיגלה העמידה לאנטיביוטיקות "המסורתיות" שנהגו לעזור לטיפול בחיידק זה (כמו ציפרודקס ואזניל). לכן פעמים רבות מתואר כי גייז שהחלו טיפול אנטביוטי עבור המחלה נהגו לחזור לרופא המשפחה שלהם לאור חוסר שיפור מהיר. פעמים רבות האנטביוטיקות היחידות שיכולות לעזור במצב זה הן אלה שניתנות בהזרקה בלבד.

האם יש תתי קבוצות שצריכות קצת יותר לשים לב?
בהחלט. נצפה שנשאי HIV נמצאים בסיכון יתר לחלות במחלה קשה יותר וממושכת יותר לאחר ההדבקה. בנוסף השכיחות של מעבר הזיהום לדם גבוה יותר ובמצב זה המחלה גם קשה יותר ואף במצבים נדירים מסכנת חיים.

איך אדע אם נדבקתי בשיגלה?
במקרה של כאבי בטן,שלשולים (בעיקר דמיים) וחום גבוה יש לגשת לרופא המשפחה. לעיתים רופאים אינם מודעים מספיק להרגלים מיניים כגורם סיכון למחלה זו ולכן יש לחדד בפניהם את העניין ולשאול אותם בצורה מוכוונת. הרופא המטפל יכול לשלוח תרביות צואה וכחלק מכך גם לקבל את פרופיל הרגישויות של החיידק לאנטיביוטיקה.

איך מטפלים בשיגלה?
אצל רבים מחלת השיגלה פשוט עוברת מעצמה כעבור מספר ימים (5-7 ימים) וכשהתסמינים כבר נעלמים לרוב אפילו אין צורך בטיפול האנטיביוטי יותר. ברוב המקרים הטיפול האנטיביוטי פשוט מקצר את משך המחלה ולא יותר מכך אך במקרים של זיהום קשה האנטיביוטיקה הנה טיפול מאוד חשוב. אם קיבלתם טיפול אנטיביוטי והוא אינו משפיע כבר יומיים-שלושה יש לגשת שוב לרופא המטפל. יכול להיות שמדובר בחיידק העמיד לאנטיביוטיקה שקיבלתם ויש להחליפה. בנוסף חשוב לזכור שאחת הסטואציות הנפוצות סביב המחלה היא התייבשות ולכן נוזלים הם חלק מאוד מאוד חשוב בטיפול.

אוקיי נדבקתי בשיגלה, איך אני דואג לא להדביק את הסובבים אותי?
לשטוף ידיים עם סבון בכל הזדמנות, להמנע מיחסי מין תוך כדי מחלת שלשולים ובתקופה שמיד אחריה (יומיים-שלושה),לדאוג להגיינה טובה בעיקר לאחר קיום יחסי מין, להמנע משתיה ממקורות מים ולהמנע מאכילה במקומות עם רושם לסניטציה לא טובה.

אם לסכם, בשנים האחרונות שיגלה הינו גורם נפוץ למחלת שלשולים וחום בקרב גייז. רבים מהרופאים אינם מודעים להמצאות החיידק ביתר שאת באוכלוסיה הגאה. מדובר בחיידק מאוד מדבק העובר בעיקר ביחסי מין הכוללים מגע עם כמות קטנה של הפרשות (כמו RIMMING) בנוסף לדרכי המעבר ה"רגילים" (אוכל ומים). לרוב המחלה עוברת מעצמה אך אנטביוטיקה יכולה לקצר את משכה. יש יותר ויותר עמידות של החיידק לאנטיביוטיקות המסורתיות ודרך מעולה להמנע מהדבקה היא שמירה על הגיינה נאותה.

יצירת קשר

התחברות הרשמה
התמחויות
משפחה ילדים עור ומין אורתופדיה אף אוזן גרון יילוד וגניקולוגיה עיניים קרדיולוגיה לכל ההתמחויות
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו