הזעת יתר/ Hyperhidrosis

הזעת יתר HYPERHIDROSIS
 
מהי הזעת יתר (Hyperhidrosis)?
הזעה היא תופעה טבעית, הדרושה לויסות חום הגוף.
באנשים מסוימים, עד 3% מכלל האוכלוסייה בעולם, מנגנון קירור הגוף פועל בעודף. יש גירוי יתר של  עצבים המשתתפים בהפרשת הזיעה. אנשים אלה סובלים מהפרשת יתר של זיעה, בכמות גדולה פי 4 או 5 מהכמות הנחוצה לשמירה על חום גוף קבוע. כאשר כמות ההזעה גדולה במיוחד, ההזעה גורמת לאי נוחות ניכרת, מבוכה והגבלה בפעילות. הזעת יתר (Hyperhidrosis) פוגעת בכל תחומי החיים- בחירת מקצוע, בחירת תחביבים ויחסים בינאישיים.
הזעת יתר עשויה להופיע כחלק ממחלה אחרת , ואז על פי רוב ההזעה היא על פני כל הגוף.
הזעת יתר כמחלה בפני עצמה נוטה להופיע בידיים(Palmar hyperhidrosis), רגליים ובבתי השחי(Axillary  hyperhidrosis). הזעת יתר מופיעה בדרך כלל בגיל ההתבגרות, ואיננה חולפת במהלך החיים. עצבנות וחרדה עלולות להחמיר הזעת יתר. מכלל התופעות של הזעת יתר, הזעה בידיים -Palmar Hyperhidrosis-היא התופעה המטרידה ביותר. הידיים הן הכלי שלנו למגע חברתי ולפעילות מקצועית. הסובלים מהזעת יתר חשים אי נוחות חברתית, עד הימנעות מקשר חברתי. לחיצת יד הופכת לבעיה, מגע בניירת הופך לבעיה וכ"ו. הסובלים מהזעת יתר נמנעים לעתים 'לתת יד' לבני משפחתם. הזעת יתר בבית השחי גורמת לסימני זיעה בולטים על החולצה.
 
 
 
 
טיפול בהזעת יתר
בהזעת יתר ניתן לטפל. רצוי לאמץ קודם כל הרגלים נכונים שעשויים להקל על ההתמודדות עם הבעיה. הפתרונות יומיומיים לבעיית ההזעה:
ü      הקפידו על מקלחת יומית עם סבון אנטי חיידקי על מנת למנוע ריח גוף. השילוב של זיעה וחיידקים הוא הגורם לריח גוף בלתי נעים
ü      הקפידו על ייבוש קפדני של העור לאחר המקלחת. חיידקים ופטריות משגשגים בסביבה לחה, והם, כאמור הגורמים לריח גוף וגירויי עור.
ü      נסו שימוש בדאודורנט נגד הזעה פעמיים ביום, בבוקר ובערב. אם משתמשים פעם ביום- להשתמש בערב. ניתן להשתמש בתכשירים נגד הזעה גם על הידיים או על הרגליים, ולא רק בבתי השחי. אם משתמשים בתכשירים רפואיים, יש להקפיד על הוראות השימוש. תכשירים אלה עלולים לגרום נזק לביגוד, כך שמומלץ להשתמש בהם בערב תחת פיג'מה.
ü      העדיפו בגדים מבד חדיר לאוויר. עדיף ללבוש בגדי כותנה, צמר ומשי, שמאפשרים לעור להתאוורר. בעת אימון גופני, לשקול שימוש באריגים מיוחדים המרחיקים  את הזיעה מהעור.
ü      החליפו הבגדים והנעליים לעתים קרובות
ü      הימנעו משתיית משקאות לוהטים, מאלכוהול ומתבלינים חריפים, שמעודדים הזעה. אם זיהיתם מזונות שגורמים להזעה מוגברת- הימנעו מהם. נסו להפחית צריכת קפאין (קפה, קולה). הימנעו ממזונות בעלי ריח חזק- שום, בצל, חילבה עמבה וכ"ו.
ü      נסו התרגעות על ידי יוגה, מדיטציה או ביופידבק. שיטות אלה עשויות לסייע בשליטה על מצבי 'לחץ', שמגבירים את ההזעה.


טיפול רפואי בהזעת יתר
הטיפולים האפשריים בהזעת יתר כוללים דאודורנטים נגד הזעה, יונטופורזיס, תרופות, הזרקת בוטוקס או ניתוח.
תכשירים נגד הזעה:
זהו הטיפול הפשוט ביותר, ובד"כ מומלץ כטיפול ראשון.  החומר היעיל ביותר למניעת הזעה הוא אלומיניום כלוריד. התכשיר יועיל לסובלים מהזעת יתר קלה עד בינונית.
הזרקת בוטוק ס:

רעלן הבוטולינום מופק ע"י חיידק ששמו כלוסטרידיום בוטולינום. כמויות זעירות של הרעלן משתקות בקצות העצבים את מעבר הגירוי להפרשת זיעה. במרפאת הרופא, ללא אשפוז, ניתן להזריק כמויות קטנות של הרעלן לבתי השחי או לכפות הידיים, ולמנוע את ההזעה. הטיפול בעל שיעור הצלחה גבוה.
ד"ר בנדהן חוזה ממליץ על הזרקת בוטוקס לבתי השחי כטיפול עדיף , לסובלים מהזעת יתר בבית השחי (Axillary  hyperhidrosis )ללא הזעת יתר בכפות הידיים. הטיפול במרפאת הרופא, ללא אשפוז.
 
 
יונטופורזיס:
יונטופורזיס הוא טיפול נוסף בהזעת יתר, אשר מומלץ כאשר תכשירים נגד הזעה לא מועילים. הידיים מושקעות בתמיסת מלחים, שדרכה מועבר זרם חשמלי בעוצמה נמוכה. הטיפול עשוי לגרום לכאבים. יש לחזור על הטיפול כמה פעמים בשבוע, לאורך זמן.  התוצאות עשויות להיות טובות, אך מטופלים רבים מתלוננים על כאב בטיפול, וחשים שהטיפול אורך זמן רב מדי. הטיפול בשיטה זו אינו מתאים לבהזעת יתר בפנים או בבית השחי.
טיפול תרופתי:
ישנן תרופות רבות שעשויות להשפיע על מנגנון ההזעה,( חוסמי  בטא,  אנטיכולינרגים וקלונידין הידרוכלוריד) אבל בדרך כלל אינן מומלצות בגלל תופעות הלוואי שלהן, בתוכן יובש בפה, עייפות והפרעות בראיה.
טיפול ניתוחי - ENDOSCOPIC THORACIC SYMPATHECTOMY, ETS:
 ניתן לרפא הזעת יתר(  hyperhidrosis )בניתוח סימפטקטומיה תורקוסקופית. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. הניתוח נערך דרך חתכים זעירים באורך 5 מ"מ,  בבית החזה, סמוך לבית השחי. דרכם מחדירים לבית החזה מצלמה זעירה ומכשירים. בעזרת מקור האור שבמצלמה ובעזרת הגדלה, המנתח מזהה את מצבור תאי העצב בעצבים הגורמים להזעה, שמיקומם בבית החזה, ומנטרל אותם ע"י צריבה או ע"י סגירה בסיכת מתכת.   הניתוח אורך בדרך כלל פחות משעה.
יתרונות הטיפול הניתוחי:
הניתוח מפסיק את ההזעה בכפות הידיים, וההזעה בידיים אינה חוזרת.
הניתוח בטוח, שיעור הסיבוכים נמוך, ואחרי הניתוח המהלך קל בדרך כלל וללא סבל רב. מרבית המנותחים חוזרים לעבודה ולפעילות גופנית רגילה בתוך פחות משבוע.
הניתוח מרפא את הזעת היתר ב-98% של המנותחים. באותו ניתוח מטפלים בשתי הידיים.
חסרונות הטיפול הניתוחי:
הניתוח מבוצע בהרדמה כללית.
כמו בכל ניתוח, ייתכנו סיבוכים, גם אם בשכיחות נמוכה ביותר. הסיכונים הם דימום במהלך הניתוח, פגיעה בקרום הריאה , וצניחת עפעף.
אחרי ניתוח עלולה להתפתח הזעת יתר מפצה. (COMPENSATORY SWEATING).  זו תופעת לוואי המופיעה באופן טבעי אצל כל המנותחים, בדרגות שונות של חומרה. ההזעה בידיים פוסקת, אך עלולה להופיע הזעה מוגברת מן החזה ומטה, בגב, מפשעות בטן ועכוז. ההזעה המפצה יכולה להיות לא משמעותית, אך עלולה להיות משמעותית ומטרידה, עד כדי ירידה באיכות החיים. התופעה מופיעה במעל 50% מהמנותחים. תיתכן גם הזעה מפצה בידיים, אך זו תופיע בהקשר של טמפרטורה גבוהה או פעילות גופנית, ולא 'בלי סיבה' כמקודם. קשה לזהות מי מהמנותחים יפתח הזעת יתר משמעותית, אך יש עדויות לכך שהזעה מפצה משמעותית יותר אצל אנשים שריריים מאד או בעלי עודף משקל משמעותי (BMI מעל 30), אנשים מבוגרים יותר , אצל גברים, כאשר נוטלים תרופות , וכאשר ניתוק העצב נעשה גבוה יותר בחזה (T2).
יש לזכור, שתוצאות הניתוח, לטוב ולרע, בלתי הפיכות. כשם שהפסקת ההזעה בידיים קבועה, גם הזעה מפצה , אם תופיע, תהיה קבועה.