סונוגרפיה (אולטרה- סאונד)של פירקי ירכיים אצל תינוקות: רשות או חובה?

ד"ר אלן ענר

אורטופד -מנתח

0532121323
קביעת תור אתר הרופא שליחת הודעה
הכנסת הבדיקה הסונוגרפית ( אולךטרה- סאונד) של פירקי ירכיים אצל תינוקות , לגילוי מוקדם של פריקה מולדת (DDH) של פירי הירכיים, היא אחת המהפכות הגדולות בעולם האורטופדיה בעשורים האחרונים.
המחלה קיימת אצל כ- 4 לכל 1000 תינוקות.ביסודה מבנה לקוי ושטוח של מרכשת. אותו השקע העגול בעצם האגן שלנו בו נמצא ראש עצם הירך. השקע והראש בתוכו מרכיבים את מפרק הירך. כאשר השקע לא מספק עמוק הוא אינו מסוגל להכיל את ראש הירך בתוכו וזה גולש אחוצה באופן הדרגתי עד מצב של פריקה מלאה. תהליך זה מתרחש, אם לא מטפלים במחלה בזמן, בחודשים הראשונים של חיי התינוק.
יש גורמי סיכון למחלה והם: כל מצג לידה שאינו מצג ראש ( גם אם הלידה היתה קיסרת),מין נקבה, הריון ראשון, עוברים מרובים ותורשה.אבל ידוע לנו שאצל חלק מהתינוקות הסובלים ממנה,לא ניתן לזהות אף אחד מהגורמים האלה.
במקרים הקשים, כאשר המפרק מאוד לא יציב כבר בעת הלידה,ניתן לאבחן אותה על ידי בדיקה ידנית. אבל אצל יותר ממחצית הילדים הזקוקים לטיפול,הבדיקה הידנית היא תקינה לגמרי בחודשים הראשונים של חיי התינוק..רק בשלבים מאוחרים יותר,לקראת גיל4-5 חודשים,כאשר ראש הירך יוצא לגמרי ממקומו, המחלה ניתנת לאבחנה גם בבדיקה קלינית.
וכאן נכנס האולטרה -סאונד.מעבודות שכללו כבר עשרות אלפי תינוקות ככל רחבי העולם ידוע לנו שהסונוגרפיה מאבחנת את המחלה בצורה מהמנה גם כאשר הבדיקה הידנית היא תקינה.העיתוי המומלץ לביצוע הבדיקה לצורך גילוי מוקדם של DDH היא בגיל6 עד 8 שבועות,אבל הבדיקה היא מהמנה גם עד גיל 7-8 חודשים, לצורך מעקב.
בארץ אין הנחיה מפורטת לבצע סונוגרפיה לכל תינוק אלא רק לאלה שנמצאים בקבוצת סיכון או שיש ממצא מחשיד בבדיקה הדינית.
בהרבה מדינות באאירופה, בהן מערכת של רפואה ציבורית מתקדמת, הבדיקה היא חובה וחלק מסל הבריאות.במדינות אחרות הבדיקה היא לא חובה, אבל קיימות תוכניות לבדיקות סקר נרחבות שכוללות את הבדיקה.
למה חשוב כל כך להגיע מוקדם לאבחנה?
יש לדעת כי יש הבדל מהותי מאוד בין הטיפול בחודשים הראשונים או בשלב מאוחר של המחלה.הטיפול המוקדם הוא פשוט לאם ולתינוק, ואחוזי ההלחה הם מעל 95%!לעומת זאת, כאשר תינוק מגיע לטיפול בשךב מאוחר של המחלה, הטיפול מסובך הרבה יותר,כרוך באישפוזים ארוכים, פרוצדורות פולשניות בהרדמה כללית, תקופות ממושכות גבס, כרוכים בסיבוכים אפשריים ואחוז ההצלחה נמוכים יותר.
לאור כל זאת,המלצתי ( ושל רוב עמיתי האורטופדים של ילדים) היא לבצע לכל תינוק סונוגרפיה בגיל6-8 שבועות ולא רק לאלה עם גורמי סיכון. מדובר בבדיקה פשוטה, ללא קרינה, אשר עשויה למנוע מהתינוק סבל רב ואפילו נכות מאוחרת.
התחברות הרשמה
התמחויות
משפחה ילדים עור ומין אורתופדיה אף אוזן גרון יילוד וגניקולוגיה עיניים קרדיולוגיה לכל ההתמחויות
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו