החידושים האחרונים בתחום החלפת מפרקים

החידושים האחרונים בתחום החלפת מפרקים

הרפואה המודרנית מתקדמת ומתפתחת בכל רגע, וגם בתחום הניתוחים להחלפת מפרקים עדין יש שיכלולים וחידושים גם לאחר חמישים שנות ידע וניסיון מצטבר. המטרהבחידושים אלו היא לאפשר לחולים לחזור לחיי שיגרה כמה שיותר מהר לאחר הניתוחולשמור עליהם לזמן ארוך ככל הניתן.

 

ניתוח להחלפת מפרק הירך או להחלפת מפרק הברך מהווה דרך טיפולית מקובלת אצל חולים הסובלים מהרס של הסחוס במפרק. חלקמהסיבות להרס או פגיעה בסחוס הן: מחלות ריאומטיות, מחלות ניווניות, פגיעותתראומטיות ועוד. מחלות אלו גורמות לכאבים  עזים באזור המפרק, הקרנות שלהכאב לרגלים ולגב, להגבלה בתיפקוד ותזוזה. בשלבים המתקדמים יותר תיתכןצליעה ופגיעה כמעט מוחלטת ביכולת התנועה של המפרק הפגוע. מפרקי הברך והירךהינם המפרקים החשופים ביותר לעומס בגוף האדם ולכן הם גם הפגיעים ביותר.המפרקים הללו נושאים בכל משקל הגוף ואחראים על כל תנועה, סיבוב והרמה.טיפולים שמרניים יכולים להוות פטרון זמני, אך הם אינם יכולים לעצור אתהתדרדרות מצבו של המפרק, ובסופו של דבר החולה יזדקק להליך כירורגי.

 

הצלחה בניתוחים להחלפת מפרק נמדדת בשני אספקטים: הצלחה בהליךהכירורגי עצמו- מיזהור הנזק הנגרם לריקמות סביב המפרק, הפחתה של הדימומיםומניעה של זיהומים באזור המנותח. הצלחה בניתוח תביא את המטופל להליך שיקוםקצר יותר ולחזרה מהירה יותר לתפקוד מלא.

 

האספקט השני הוא הצלחה לאורך זמן. כמו המפרק המקורי, גם המפרק המלאכותיחשוף לשחיקה ולבלאי במהלך הזמן. הישחקות המפרק המלאכותי עלולה לגרוםלתגובות דלקתיות ברקמות ובעצמות מסביב, ואף להוביל להתרופפות, כאבים ולבסוףלניתוח חוזר, לכן חשוב מאוד שהמפרק המלאכותי יהיה באיכות גבוהה וההליךיבוצע ללא דופי.

 

הפיתוחים והשיכלולים בשנים האחרונות בתחום הניתוחים להחלפת מפרקיהברך והירך מכוונים לשיפור הטכניקה הכירורגית והפיכתה לכמה שפחותטראומטית, ובמקביל לשיפור העיצוב של התותב ועמידותו למעמסות ופעולות לאורךזמן.

 

טכניקה כירורגית: בשנים האחרונות התפתחו מספר גישות כירורגיות השואפותלהקטין את הנזק הכירורגי (Minimally Invasive Technique), לשמר כמה שאפשראת הרקמות הרכות מסביב למפרק, הקטנת הצלקות וקיצור תקופת ההחלמה.

 

עיצוב השתל: כחלק ממגמת ההתפתחות וההשתכללות,  ישנם עיצובים חדשים לתותבים לפרקי הברך וגם למפרקי הירך. כיום, בניתוחים להחלפת מפרק הירך, משתמשיםבתותב בעל ראש גדול המשפר את היציבות של המפרק ובכך מפחית את השחיקה באופןמשמעותי. לאחרונה אף פותחו תותבים של עצם הירך שאינם נכנסים לתעלת העצם אלאננעלים בחלק המקורב למפרק (Proximal stem). השיפורים בתחום מפרקי הברךמכוונים לשיפור היציבות וטווח התנועה של הברך,  ולהאטת תהליך השחיקה שלהמפרק המלאכותי.

 

במשך תקופה ארוכה החומרים מהם פותחו התותבים היו מתכת ופלסטיק. השתליםהנפוצים יותר היו עשוים בשיטה של מתכת על פלסטיק (Metal-On-Polyethylene),כשלאחרונה פותחו תותבים מסוג מתכת על מתכת (Metal-On-Metal). שתלים אלו, גםאם סיפקו עמידות לשחיקה ותפקוד ארוך טווח, לא תמיד היו מספקים. הקושיבמציאת הנוסחה המנצחת טמון במבחן התוצאה, והתוצאה בניתוחים אלו נמדדת לאורךזמן. כיום, סוג התותב המועדף הוא מסוג הקרמיקה על קרמיקה(Ceramic-On-Ceramic), החומר הקרמי, כמשטח מגע, מאפשר תוצאות בטוחות וטובותיותר לטווח הארוך.

 

הגיוון בסוגי התותבים השונים בשוק כיום, מאפשר התאמה מירבית ואופטיפלית לכל מטופל באופן ספציפי, לכן חשוב מאוד לבחור את המנתח הנכון שיוכל לספק את הניסיון והאיכות הדרושים

 

ד"ר קזנסקי ברשתות חברתיות:
Google+