לראות טוב מרחוק ומקרוב

שם המפרסם:


מגיע גיל שבו כל אדם מתחיל להרגיש שינויים ביכולת הקריאה שלו. התהליך מתחיל בד"כ בשנות ה-40 לחיים . אנשים שמעולם לא הרכיבו משקפיים מתחילים בהדרגה להזדקק למשקפי קריאה, ואחרים שבעבר הרכיבו משקפיים למרחק- מעדיפים לפתע להסיר את משקפיהם בזמן הקריאה.מאידך- מרכיבי עדשות מגע שראו היטב לכל מרחק, מרגישים פתאום שהם מתקשים בקריאה עם העדשות.

כדי להבין את הסיבות לשינויים אלה, יש להכיר את המנגנון שמאפשר לנו לקרוא.


באופן טבעי, העין שלנו "מכוונת" לראיה מרחוק. כאשר אנו מתבוננים בחפץ רחוק, למשל טלוויזיה, קרני האור מגיעות ממנו אל העין כשהן מקבילות. העין "שוברת" את קרני האור כך שהן מתמקדות על הרשתית. לעומת זאת, כשקרני אור מגיעות אל העין מחפץ קרוב, כגון ספר, הן מבוזרות (מתפזרות) , ולכן העין צריכה יותר "כוח שבירה" אופטי כדי להביאן לאותו פוקוס על הרשתית. את התוספת של כוח השבירה לקרני אור מספקת העדשה שבתוך העין, שהיא גמישה ומסוגלת להתקמר . ככל שהעדשה מתקמרת יותר (הופכת להיות יותר כדורית) , היא מסוגלת לשבור יותר חזק את קרני האור, ומאפשרת לנו לראות חפצים קרובים יותר.

היכולת לראות מקרוב תלויה בכושר של העין לשנות את קמירות העדשה הטבעית שנמצאת בתוכה. שינוי קמירות העדשה תלוי במידת הגמישות שלה, ובכוחו של השריר המקמר אותה.
בצעירים מנגנון שינוי קמירות העדשה הוא חזק, והם מסוגלים לראות חפצים קרובים בברור.
עם הגיל פוחתת גמישות העדשה, וגם תפקוד השריר יורד, מה שמביא לירידה ביכולת הקריאה .תהליך זה מגיע לשיאו בגיל 50-60 , ומתבטא בקושי הגובר בקריאה.

בעבר האמצעי האופטי הנפוץ להקלה על קושי זה היה משקפי קריאה. כיום יותר ויותר בוחרים באפשרות להרכיב עדשות מגע, המאפשרות לראות מקרוב ומרחוק בו- זמנית ללא בעיה.
קדמה טכנולוגית זו מאפשרת כיום לרבים לנהל שגרת חיים ללא משקפיים הכוללת עבודה מול מחשב, קריאה, פעילויות ספורט ובילויים שונים. כל זאת בנוחות מירבית ושמירה על מראה צעיר וטבעי.

כשמתחיל הקושי בראיה מקרוב, וההפרש במספרים בין טווחי הראיה הוא קטן, ניתן להסתפק בהתאמת עדשות בשיטת מונו-ויז'ן. בשיטה זו מתאימים לעין אחת עדשת מגע המתאימה לראייה מרחוק, ולעין השנייה עדשה המתאימה לראייה מקרוב. שיטה זו מבוססת על כך שהמח יכול להסתגל לעובדה שעין אחת רואה בברור למרחק, ועין אחת רואה בברור לקרוב. המח משלב את התמונות משתי העיניים , כך שבכל רגע נתון ניתן לראות היטב הן מרחוק והן מקרוב.
כאשר התהליך מתקדם, ההפרש בין המספר הדרוש למרחק לזה הדרוש לקריאה גדל, ולכן כדי להשיג ראיה טובה יש צורך בעדשות רב מוקדיות (עדשות מולטיפוקליות).
אלו עדשות שבהן קיים תיקון אופטי בו- זמני הן למרחק והן לקריאה. עדשות מולטיפוקליות מאפשרות ראיה בשתי העיניים לכל המרחקים, כולל מרחק הביניים (מחשב), וגם מאפשרות ראייה דו עינית וראיית תלת מימד טובה.
קיימות עדשות רב מוקדיות קשות ורכות, ובין הרכות יש עדשות בתחלופה מהירה (למשל חודשיות) או שנתיות. קיימות גם עדשות רכות מולטיפוקליות עם צילינדר.

בתהליך התאמת העדשות יש לקחת בחשבון את הפיזיולוגיה של העין בגיל הבוגר. קיימת בגיל זה יותר נטייה לבעיות של דלקות בעפעפיים, יובש, לחץ תוך עיני גבוה , התפתחות קטרקט , וכן הצורך באספקת חמצן נאותה לקרנית. מבחינה זו חשובה מאד בדיקה מקדימה והתייחסות של רופא עיניים המיומן בהתאמת עדשות למטופל הספציפי.

לאחר תהליך התאמה מוצלח ניתן להגיע למצב שבו אפשר להרכיב את העדשות במשך כל היום , וליהנות מראיה לכל הטווחים ללא הצורך המטריד במשקפיים.