למה להתאים עדשות אצל רופא עיניים

שם המפרסם:


עדשות מגע הן אמצעי נפוץ ומקובל ביותר לתיקון בעיות ראיה מזה שנים רבות בקרב מיליונים ברחבי העולם.
קיים היום מגוון רחב של סוגי עדשות הנותנות פתרון לבעיות ראייה מכל הסוגים:

• קוצר ראיה
• קצב עלייה מהיר של מספר המשקפיים
• רוחק ראיה
• פזילה הנובעת מרוחק ראיה
• אסטיגמטיזם (צילינדר)
• צורך במשקפי קריאה
• ראייה לקויה עקב מבנה לא תקין של הקרנית (כגון קרטוקונוס)
• ראיה לקויה לאחר ניתוחי לייזר
• מחלות קרנית שונות כגון שריטות חוזרות
• פגמים אסטטיים בעין

התאמת עדשות מגע צריכה בראש ובראשונה לשמור על בריאות העיניים ולמנוע נזק. אחרי הכל, מדובר בגוף זר המונח על קרנית העין שעות רבות במשך היום או הלילה. הרכבת עדשות ללא התאמתן, גם אם היא נוחה ונעימה בשלב ראשון, עלולה לגרום בשלב מאוחר יותר להתפתחות אי סבילות לעדשות, ואפילו לפגיעה בעין.

בטיחות העדשות ונוחותן מותנות בהקפדה על:

1. התאמה נכונה של העדשות והתמיסות ביחס למצב העין, מצב בריאותי כללי, ואורח החיים.
2. מעקב תקופתי, ופתרון בעיות.

1. התאמה נכונה של העדשות והתמיסות ביחס למצב העין, מצב בריאותי כללי ואורח החיים

א. מצב העין:
בבדיקת העיניים בעזרת מכשור רפואי מתאים, מסוגל רופא העיניים לזהות ממצאים שונים בלחמית, בקרנית ובעפעפיים, חלקם גלויים וחלקם סמויים, כגון: יובש, דלקות שונות, אלרגיות, קרניות אסימטריות או קרטוקונוס. לעיתים ממצאים אלה אינם מורגשים ע"י המטופל, אך אבחון רפואי נכון יכול לחשוף אותם לפני הרכבת העדשות. ביצוע בדיקות מקדימות של מבנה חלקי העין השונים, ופענוח נכון שלהן, יאפשר לרופא לקבוע את סוג העדשות המתאים למבנה העין.
הרכבת עדשות שאינן מתאימות עקב אי זיהוי ממצאים אלה בשלב ההתאמה ,עלולה לעורר ולהגביר אותם, להפריע להסתגלות ולמנוע את האפשרות להרכבת עדשות בעתיד.
במצב בו קיימת כבר אי סבילות להרכבת עדשות, רופא עיניים המתמצא בהתאמת עדשות יוכל במקרים רבים לאבחן את הסיבה המדויקת לכך ולטפל בה, ולאחר מכן להתאים עדשות מסוג אחר, כך שתתאפשר המשך הרכבת עדשות .

ב. מצב בריאותי כללי:
נטייה לאלרגיות, הריון, מחלות פרקים, מחלות עור שונות, טיפולים תרופתיים כגון רואקוטן ועוד. כל אלו יכולים להשפיע על הרכבת העדשות.

ג. אורח חיים:
בעת התאמת העדשות יש לקחת בחשבון את צרכיו המיוחדים של כל מטופל, את גילו, סביבת העבודה או הלימודים שלו, עבודה ממושכת מול מחשב, שהייה ממושכת בסביבת מזגן, עבודה בתנאי אבק, תחביבים ועיסוקים ספורטיביים, שעות הפעילות, וכו'

ד. העדשה בעלת התכונות המתאימות:
איכותן של עדשות המגע בשנים האחרונות גבוהה ביותר. חומרי הגלם שמהן מיוצרות העדשות הם רבים, והשוני ביניהם קובע את יכולת העברת החמצן של העדשה, את אחוזי המים בתוכה, את מידת הכושר שלה לעבור לחלוח ע"י הדמעות , את קשיחותה ,ועוד. לרופא העיניים הידע המתאים בפיזיולוגיה של העין אשר מנחה אותו בבחירת סוג העדשה המתאים.


ה. התמיסה בעלת התכונות המתאימות:
מרכיב חשוב נוסף המצריך שיקול דעת הוא בחירה נכונה של התמיסות הדרושות לשם הטיפול בעדשות. יש חשיבות להתאמת התמיסה לסוג העדשה ולעין, וחשוב לזהות בבדיקה רפואית אם קיימת אי התאמה ביניהם.לעיתים אי הסתגלות ואי סבילות לעדשות נובעים מחוסר התאמה כזו.

כל הנתונים הללו צריכים להילקח בחשבון בתהליך ההתאמה. התאמה נכונה תקבע את מידת ההסתגלות לעדשות, ותשמור על בריאות העיניים לאורך שנים. התאמה לא נכונה עלולה לגרום להפרעות ואי נוחות במקרה הטוב, ולפגיעה בבריאות העיניים לטווח קצר או ארוך במקרה הרע.


2. מעקב תקופתי, ופתרון בעיות
במהלך שנים של הרכבת עדשות יתכנו שינויים שיביאו עם הזמן לאי נוחות בעת הרכבתן.
שינויים אלה יכולים לנבוע הן מגורמים מקומיים בעין, והן משינויים בבריאות הכללית. גם גורמים סביבתיים יכולים
לגרום להופעת אי נוחות בהרכבת העדשות. השינויים השכיחים נובעים מהסיבות הבאות:

א. שינויים המופיעים אצל מרכיב העדשות: כתוצאה מגיל ,הריון, מחלות ותרופות שונות.
ב. שינויים בתנאים הסביבתיים ואורח חיים: שינוי אזור מגורים, עיסוק בענפי ספורט שונים, עבודת מחשב, שהייה ממושכת בחדר ממוזג ועבודה בתנאים מאובקים.
ג. שינויים המופיעים בעדשות עצמן עם הזמן: יתכנו שינויים בקימור העדשות, ביכולתן לעבור הרטבה ע"י הדמעות או הצטברות משקעי חלבונים ושומנים המגרים את העין.

עם הופעתם של שינויים אלה, אפילו בצורה קלה ובלתי מורגשת, ימליצו רופאי עיניים רבים שאינם מעורים בתחום העדשות להפסיק את הרכבתן .
אולם מעקב תקופתי סדיר ע"י רופא עיניים בעל ניסיון בהתאמת עדשות יכול לזהות את מקור הבעיה ולהבדיל בין תופעות מסוגים שונים, המצריכות פתרונות שונים. למשל, יש תופעות אלרגיות שיכולות להתפתח כתגובה לחומר הגלם שממנו עשויות העדשות, או לחומרי התמיסות, או אפילו לשילוב שביניהם. יש בעיות הקשורות להפרעות באספקת החמצן לקרנית, או בעיות הקשורות ליובש, ויש בעיות הנובעות מהתכונות המכניות של העדשות ומגען בקרנית ובעפעפיים. רופא המכיר את הניואנסים האלה, יוכל להחליט על התאמה מחודשת של עדשות או תמיסות, או להמליץ על טיפול תרופתי מתאים ולאחר מכן להתאים עדשות מסוג אחר, באופן שלא תימנע הרכבת עדשות בעתיד.
במעקב תקופתי סדיר ניתן לזהות שינויים אלה בעין עוד בצורתם הקלה והבלתי מורגשת. זיהוי מוקדם יאפשר טיפול מונע והמשך הרכבת העדשות ברציפות.טיפול רפואי מיידי במקרה הצורך:

במידה שלמרות שבוצעה התאמה נכונה נוצר מצב הדורש טיפול רפואי מיידי, מרכיבי עדשות הנמצאים תחת מעקב מסודר של רופא עיניים שהתאים להם את העדשות, יוכלו לקבל טיפול רפואי מיידי ויעיל במהירות. טיפול זה ימנע החמרת המצב וחזרה לבריאות שלמה של העין, והמשך הרכבת העדשות כמקודם.