מדריך למרכיבי עדשות מגע המתגייסים לצבא

שם המפרסם:


רבים ממרכיבי עדשות המגע, בנים ובנות, העומדים להתגייס לצבא, מתלבטים בשאלה איך להמשיך בשגרת הרכבת העדשות גם לאחר הגיוס ובמהלך השרות הצבאי.

מספר בעיות עומדות על הפרק:

1.כיצד ניתן להתמודד בשטח , ללא תנאים נאותים של היגיינה וניקיון , עם הרכבה והסרה בטוחה של העדשות, מבלי להסתכן בזיהום.

2.כיצד ניתן להספיק, בתנאי לחץ זמן, להרכיב ולהסיר את העדשות.

3.מה קורה בעת הרכבת עדשות בתנאי שטח כגון בחול, בים, באבק, ברוח וכו'

4.למרכיבי עדשות לילה אורתו-קיי- כיצד להתמודד עם משך הרכבה קצר כתוצאה מפעילות חריגה המקצרת את שעות שינה .

כל הבעיות האלה משמעותיות במיוחד בתקופת הטירונות.
לאחר תקופה זו הן רלוונטיות לאלה שממשיכים במסלול קרבי, כלומר בתנאים קשים . מי שממשיכים במסלולים לא קרביים , בתנאים סבירים של ניקיון ושעות סדירות יכולים להמשיך בהרכבת כל סוגי העדשות כרגיל.

איך ניתן להתמודד עם בעיות אלו בזמן השירות הצבאי?
התשובה לשאלה זו מורכבת משני חלקים:

א, סוגי העדשות המומלצים.
ב. כללי התנהגות עם העדשות ושמירה על היגיינה.

א. סוגי העדשות המומלצים:

1.עדשות יומיות:
יש אפשרות לעבור זמנית לעדשות יומיות. עדשות אלו מספקות שני יתרונות חשובים- הן לא מצריכות הקדשת זמן לטיפול בעדשות, ומאפשרות שימוש למספר שעות בלבד כשנמצאים בתנאים מלוכלכים. עם החזרה לבסיס ניתן להחליף לעדשה חדשה שאינה מזוהמת. יש לזכור, עם זאת, שגם הרכבה והסרה של עדשות יומיות מחייבת תנאים נקיים (ראו "ערכת עדשות" בהמשך)

2.עדשות להרכבה רציפה:
למקרה שהבעיה היא קוצר זמן וסדר יום/לילה בלתי צפוי- קיימות עדשות אותן ניתן להרכיב בהרכבה רציפה (ללא הסרתן) במשך 30 ימים ולילות , או, עדשות אחרות המיועדות להרכבה רציפה של 6 ימים ולילות.
ניתן להחליט על משך ההרכבה הרציפה, עד 6 לילות, בהתאם לנסיבות, כלומר – להרכיבן כעדשות רגילות (הרכבה ביום, הסרה בלילה) בתנאים רגילים, והרכבה רציפה ביום ובלילה בתנאים של פעילות במשך הלילה.


3.עדשות אורתו-קיי
מרכיבי עדשות אורתו-קיי , עדשות לילה, נהנים בתקופת השירות הצבאי מראייה טובה ללא עדשות או משקפיים בשעות היום, שהן שעות הפעילות העיקריות . ע"י כך ניתן למנוע את הקשיים הנובעים מהרכבת עדשות בתנאי רוח, חום, אבק ולכלוך, מגע עם חול או מים .

הבעיה היחידה היא באותם לילות שבהם קיימת פעילות מבצעית . במקרים אלה ניתן להרכיב את העדשות מספר שעות לפני הפעילות, או מספר שעות אחריה, אפילו בלי לישון. יתר על כן, ברב המקרים לילה אחד ללא שינה עם עדשות לא פוגע משמעותית בכושר הראיה למחרת. מובן שתנאי הכרחי הוא הרכבה והסרת העדשות בתנאים נקיים, ולשם כך יש להצטייד בערכת עדשות (ראו בהמשך).

ב.כללי התנהגות עם העדשות ושמירה על נקיון:

ניתן ליצור סביבה נקייה אפילו בתנאי שטח ע"י רחיצת הידיים באלכוג'ל , יצירת משטח נקי בעזרת מגבת נייר, ובמקרה של הרכבת עדשות קשות, כגון אורתו-קיי-שטיפת הסבון מהעדשות במים מינרלים.

מומלץ, לכן, לכל מרכיבי העדשות להצטייד לקראת הגיוס בערכת עדשות הכוללת נרתיק קטן, ובתוכו
1. מראה קטנה
2. פנס קטן
3. בקבוק קטן (לנסיעות) של ג'ל אלכוהול (אלכוג'ל)
4. מספר מגבות נייר או טישיו
5. תמיסת הטיפול בעדשות (למרכיבי עדשות רכות - אמפולות קטנות
של תמיסת ALL CLEAN שהן נוחות יותר מבקבוק גדול. )
6. למרכיבי עדשות אורתו-קיי ועדשות קשות :בקבוק מים מינרלים קטן (לשטיפת הסבון מהעדשות )

***********

יש מתגייסים המעלים את האפשרות לעבור ניתוח לייזר לפני הגיוס.
בעת שקילת אופציה זו יש לזכור קודם כל שמדובר בניתוח, שבו אחוזי ההצלחה אמנם גבוהים, אולם קיימים גם סיבוכים , תופעות לוואי, ולעיתים עלייה חוזרת במספר.

יתר על כן, בגיל 17-18 , העין אצל קצרי ראייה עדיין ממשיכה לצמוח, וכתוצאה מכך המספר ממשיך לעלות. זו הסיבה שאחד מהתנאים לביצוע ניתוח לייזר הוא עצירת המספר לפחות במשך שנה. במידה שמתבצע ניתוח לפני שהמספר הפסיק לעלות
קיים סיכוי גבוה שבשנים שלאחר מכן שוב יופיע קוצר ראיה, דבר שיחייב שוב הרכבת משקפיים, או ניתוח נוסף. ראייה טובה עם עדשות איננה תמיד אפשרית לאחר ניתוח לייזר והופעה חוזרת של קוצר ראיה.