עדשות מגע לילדים ובני נוער-שאלות ותשובות

שם המפרסם:


מאיזה גיל ניתן להרכיב עדשות מגע?

האמת שהגיל שבו נהוג להתחיל בהרכבת עדשות הולך ויורד עם השנים. אם פעם היה מדובר על גיל 12-13- היום גם ילדים בני 9-10 כבר מתחילים להרכיב עדשות. כמובן שזה תלוי בבגרות ובבשלות של הילד. יש ילדים שיירתעו מכך, ואחרים, בעלי מוטיבציה ורצון ישקיעו את המאמץ. אני מעדיפה שהילד יהיה אחראי על העדשות, והיה מסוגל להרכיב ולהסיר אותן בכוחות עצמו. בהתחלה יש צורך בעזרה מההורים, אבל עם הזמן הילדים משתלטים על טכניקת ההרכבה וההסרה מצוין. נושא חשוב נוסף בהחלטה על גיל ההתחלה הוא האחריות לניקיון. לא כל ילד מסוגל להקפיד על טיפול יומיומי בעדשות, וצריך לוודא שהוא ייקח אחריות עליהן. אם הוא צעיר מידי- עדיף לחכות.

מה היתרונות של עדשות מגע לילדים?

היתרונות רבים. ראשית, ילדים מרבים לעסוק בפעילות גופנית ובספורט, ואז משקפיים מפריעים מאד. עדשות מגע מאפשרות להם חופשיות מרבית, יחד עם ראיה טובה . בנוסף לכך, ילדים ובני נוער רגישים מאד למראם החיצוני ולמקומם בחברה. משקפיים נתפסים כלא אופנתיים, לא "קולים", והילד או הנער ה"מישקפופר" עלול להרגיש בלתי מקובל ולא אהוד בחברה. עדשות מגע מחלצות אותו ממצב זה , ומאפשרות לו להראות כמו כולם.

סוג מיוחד של עדשות מגע המתאים במיוחד לילדים הוא עדשות אורתו-קיי. אלו עדשות המיועדות להרכבה בלילה, תוך כדי שינה. בעת הרכבתן הן מאפסות את המספר, כך שלאחר הסרתן בבקר – ניתן לראות היטב ללא משקפיים או עדשות. בצורה כזאת הילד או הילדה חופשיים מהרכבת משקפיים או עדשות במשך כל שעות היום.
אבל היתרון הגדול והעיקרי בהרכבת עדשות אורתו-קיי ע"י ילדים ובני נוער נעוץ בעובדה שעדשות אלו מאטות את התקדמות קוצר הראיה, דבר ששום שיטה אחרת לא מצליחה להשיג.

למה זה חשוב דווקא בילדים ובני נוער?

ידוע שקצב העלייה של קוצר הראיה, כלומר מה שנקרא "עליית המספר" הוא מהיר בעקר בגיל ההתבגרות. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבגילים אלה העין מתארכת, כמו שכל הגוף גדל ומתארך בעקר בתקופה זו. התארכות יתר של העין היא הסיבה העיקרית להתקדמות קוצר הראיה. מקובל שקצב עליית המספר הוא 0.75 עד 1.00 דיופטר בשנה.
פה נכנס הטיפול בעדשות אורתו-קיי לתמונה. מסתבר שאם מתחילים בטיפול זה בשלב התחלתי של התפתחות קוצר הראייה, הרכבת העדשות האלו יכולה להאט באופן משמעותי את התקדמות המספר ע"י האטת התארכות היתר של העין. הדבר הוכח במחקרים מדעיים, ונוכחתי בכך גם מניסיוני בטיפול בעדשות אורתו-קיי.