עדשות אורתו-קיי – הסרת משקפיים ללא ניתוח לייזר

שם המפרסם:


אורתו- קיי (אורתוקרטולוגיה) Orthokeratology

זו היא שיטה להסרת משקפיים ללא ניתוח לייזר.
בשיטה זו מרכיבים עדשות מגע מיוחדות (עדשות אורתו-קיי) בזמן השינה בלילה בלבד,והן גורמות לכך שהמספר "מתאפס" . במשך היום הראיה טובה ללא כל אמצעי עזר אופטי, ואין צורך בהרכבת משקפיים או עדשות. יתרונה של השיטה הוא בהיותה הפיכה, כלומר במידה ונוצרת בעיה כלשהיא, כגון אי נוחות או אי שביעות רצון מחדות או איכות הראיה- ניתן תמיד להפסיק את הרכבת העדשות והמצב חוזר לקדמותו. זאת בניגוד לניתוח לייזר שהוא פעולה כירורגית פולשנית , ובמקרה של סיבוך או חוסר הצלחה-לא ניתן להחזיר את הגלגל אחורנית.

מי מתאים לטיפול אורתו-קיי?

אדם בעל קוצר ראיה שאינו רואה טוב למרחק, למשל בנהיגה, בטלוויזיה, בכיתה וכו', וכדי לראות טוב עליו להרכיב משקפיים או עדשות מגע .
בשיטת אורתו- קיי ניתן לתקן קוצר ראיה נמוך ובינוני, כלומר מ-0.50- ועד 6.00-.
מי שיש לו גם צילינדר עד 1.00- בנוסף לקוצר הראיה , יכול גם הוא להתאים לטיפול אורתו-קיי.

לאיזה קבוצות גיל מתאים טיפול אורתו-קיי?

העדשות יכולות להתאים מגיל 9 עד 50 .

טיפול זה מתאים במיוחד לילדים ובני נוער . בגיל הנעורים קוצר הראיה בדרך כלל עולה במהירות. בטיפול בעדשות אורתו-קיי מרכיבים את העדשות רק בזמן השינה, ובכל שעות הפעילות אין כל צורך בהרכבתן. בני נוער מגיבים מצוין לטיפול אורתו-קיי, והוא מתאים במיוחד לאורח החיים שלהם הכולל פעילות ספורטיבית , טיולים,רחצה בים ובבריכה , שהייה במועדונים ועוד פעילויות שבהן נוח יותר להסתדר ללא כל עדשות מגע על העיניים. יתר על כן, הרכבת עדשות אורתו-קיי מגיל צעיר מאיטה באופן משמעותי את עליית המספר בילדים , דבר ששום שיטה אחרת לא משיגה.

עדשות אורתו-קיי מתאימות כמובן גם לבוגרים קצרי ראיה, שאינם מעוניינים או אינם יכולים להרכיב משקפיים או עדשות בשעות הפעילות .

בצד השני של קשת הגילים נמצאים בני 40-50 שאצלם נוצר הפרש בין המספר למרחק והמספר לקריאה. אצלם ניתן להשתמש בעדשות אורתו-קיי בשיטת Monovision, המנצלת את יכולתו של המוח למזג התמונות משתי העיניים. בשיטה זו מתאימים לעין אחת עדשת אורתו-קיי המאפסת את המספר למרחק, ובעין השניה עדשה המאפסת את המספר לקרוב. בצורה כזו יכול המטופל להסתדר במשך היום ללא משקפיים למרחק ולקריאה.


עדשות מגע, קרנית , ושינה

הקרנית היא ה"חלון" השקוף שדרכו חודרות קרני האור לתוך העין, ולכן עליה להיות שקופה לחלוטין. כדי לשמור על שקיפות מלאה אין בקרנית כלי דם, ולכן אספקת החמצן אליה לא מגיעה מן הדם, כמו לשאר אברי הגוף, אלא מן האוויר.
בלילה, בזמן השינה, העפעפיים עצומים (סגורים) , ואז אין מגע בין קרנית העין לאוויר. כתוצאה מכך יורדת אספקת החמצן לקרנית בזמן השינה. במצב נורמלי אין בירידה זו כדי לגרום נזק לקרנית.הרכבת עדשות מגע רגילות בזמן שינה עלולה להפחית עוד את העברת החמצן לקרנית ולסכן את בריאות העין, ולכן אסור לישון איתן. לעומת זאת עדשות אורתו-קיי, העשויות מחומרים מיוחדים שאינם מפחיתים את אספקת החמצן, אינן גורמות נזק, והן מתאימות ומאושרות לשינה בלילה.

כיצד מאפסת עדשת אורתו-קיי את המספר?

עדשות אורתו-קיי הן בעלות מבנה מיוחד, שונה מעדשות רגילות. בד"כ עדשה רגילה דומה בצורתה לצורת הקרנית, שהיא קמורה (מעין כיפה) . עדשת אורתו-קיי מעט שטוחה במרכזה, כך שבזמן הרכבתה בלילה, ביחד עם פעולת העפעפיים העצומים , היא יוצרת לחץ עדין ומבוקר ,באמצעות שכבת הדמעות, על מרכז הקרנית. ע"י כך נוצרת השטחה של השכבה החיצונית של הקרנית -תאי האפיתל, המהווים כ-10