ד"ר אלכסיי קלגנוב - כתבות

כתבה מאתר אינטרנט ynet

 http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4096717,00.html

 

 

 

מתוצאות מחקר שפורסם בגיליון אפריל של הירחון Journal of Bone and Joint Surgery, עולה כי חולים המתאמנים על מתקן אופניים נייח לאחר החלפת ירך מדווחים על איכות חיים טובה יותר הקשורה לבריאות וכן על שביעות רצון רבה יותר. 


לדברי החוקרים, ממצא זה עשוי לשנות המלצות קליניות, היות ושימוש במתקן כזה הינו קל ואינו דורש עלות גבוהה. החוקרים מציינים מאידך, כי דיווש במתקן אופניים לא נמצא מועיל בקרב חולים שעברו החלפת ברך. ממצא זה, ככל הנראה, נעוץ בכך שהמכונות הכריחו את הברכיים לשאת משקל כבד, שהביא לכאב ונפיחות.

במחקר הנוכחי בחרו החוקרים אקראית 362 חולים לתוכנית של שלושה שבועות של דיווש תחת ארגומטריה (בדיקת מאמץ), שלוש פעמים בשבוע, החל משבועיים לאחר ניתוח להחלפת ירך או ברך, או לחילופין לקבוצת ביקורת. כל הנבדקים עברו פיזיותרפיה יומית סטנדרטית. המטרה הייתה להעריך תפקוד גופני על-פי דיווח עצמי 3, 6, 12, ו-24 חודשים לאחר הניתוח כפי שנמדד במדד ב-Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index. הקבוצות היו דומות במאפייניהם הבסיסיים.

 

שיפור בתפקוד הגופני

החוקרים קיבלו דיווחים של 3 ו-6 חודשים מ-318 נבדקים (88%). שיעור התגובה ירד ל-85% לאחר 12 חודשים, ול-77% לאחר 24 חודשים. מתוצאות המחקר עולה כי לאחר ארתרופלסטיה (החלפה) שלמה של הירך, נבדקים בקבוצת הדיווש דיווחו הן על תפקוד גופני טוב יותר והן על כאב ונוקשות מופחתים בהשוואה לקבוצת הביקורת. יותר נבדקים שעברו החלפת ירך מקבוצת הדיווש דיווחו על שביעות רצון רבה בהשוואה לקבוצת הביקורת. עוד עולה כי תפקוד גופני היה משמעותית יותר טוב בנבדקים לאחר החלפת הירך אשר שויכו לקבוצת הדיווש הן לאחר שלושה חודשים (הפרש ממוצע - 5.2 נקודות) ולאחר 24 חודשים (הבדל ממוצע 5.7 נקודות).

לא הודגמו הבדלים משמעותיים בתוצאות בין הקבוצות בקרב הנבדקים שעברו החלפת ברך. יתרה מזאת, עומס הדיווש על הברך יכול היה להוביל לבצקת מוגברת של הרקמות סביב המפרק.

החוקרים השוו את ממצאיהם עם נקודות סף של שיפור בעל חשיבות קלינית מינימלית. השיפור בתפקוד הגופני עם דיווש לאחר החלפת ירך היה גבוה מהסף המוחלט של 2.6 נקודות, בשתי נקודות לאחר שלושה חודשים, וב-2.2 נקודות לאחר 24 חודשים. בקבוצת הנבדקים שעברו החלפת ברך, ההבדלים הממוצעים לא הגיעו לערך הסף המוחלט.
 

 
 
 
כתבה מעיתון הארץ
 
 
איבדתי חמישה חברים תחת אש החיזבאללה

 

w w w . h a a r e t z . c o . i l

 


עודכן ב- 04:03 10/08/2007

"איבדתי חמישה חברים תחת אש החיזבאללה"

צל"ש שני בתוך 5 שנים: ד"ר אלכסיי קלגנוב יקבל מהרמטכ"ל עיטור מופת על הצלת חיים תחת אש בקרב בעיתא א-שעב

מאת יובל אזולאי


שלשום בערב התייצב במרפאה של קופת חולים "לאומית" בנתניה מפקדו של סרן במילואים ד"ר אלכסיי קלגנוב. במרפאה עמדו מספר חולים בתור, מחכים לבדיקה אצל האורתופד. כשדלת חדרו של ד"ר קלגנוב נסגרה, התבשר הרופא על ידי מפקדו כי יקבל בעוד כשלושה שבועות בטקס חגיגי בהיכל התרבות בתל אביב את עיטור המופת מהרמטכ"ל גבי אשכנזי. 

ד"ר קלגנוב יקבל את אות המופת על חלקו בשני קרבות במלחמת לבנון השנייה. הקרב הראשון בו השתתף ד"ר קלגנוב התרחש ב-5 לאוגוסט. באותו יום פעל גדוד חי"ר 7002 של חטיבת כרמלי בכפר עיתא א-שעב בדרום לבנון, הסמוך ליישוב זרעית. לקרב זה קדמו ימים עקובים מדם ולחימה קשה בין חיילי צה"ל לבין חיזבאללה. השעה היתה שעת צהריים וחיילי הכוח, בהם סרן קלגנוב, שהו במבנה בתוך הכפר עיתא א-שעב. החיילים נמצאו תחת ירי מאסיווי של פצצות מרגמה וטילי נ"ט של חיזבאללה. חיילי הגדוד חיכו להפוגה קצרה כדי לעבור מן המבנה בו שהו אל המבנה הבא במסגרת סריקות שנעשו בכפר במטרה לאתר מחבלים, מחסני נשק ואזורי שיגור של קטיושות לעבר ישראל. "היינו שם משהו כמו יומיים-שלושה, עושים לאט לאט סריקות ועוברים בין הבתים כדי למצוא מחבלים", מספר קלגנוב. 

כל אותו זמן כוחות צה"ל השיבו בירי כבד של תותחים לעבר מטרות שונות בגזרה ובכפר, בניסיון להפסיק את ירי הטילים של חיזבאללה. אחד הפגזים שירה צה"ל פגע בקרבת הבית שבו שהה הכוח, ובו גם סרן קלגנוב. העשן הרב שהיתמר באזור חנק את חברו של קלגנוב, רונן ג'רד. "העשן חנק את רונן והוא הפסיק לנשום" נזכר קלגנוב, "הוא איבד את ההכרה. היו בשטח עוד כמה פצועים. רונן היה במצב קשה מאד. היתה לו בצקת מאד קשה בריאות ולא ניתן היה להנשים אותו בשטח בשל התנאים הקשים. ידעתי שהמצב שלו רע ושצריך לעשות משהו". סרן קלגנוב לא איבד את עשתונותיו. הוא פתח את ערכת הרופא שלו ועשה בשטח את הבלתי יאמן: "פתחתי לו את הגרון והכנסתי לו צינור קטן שיאפשר לו לנשום ובכך פתחנו לו נתיב נשימה. הידיים לא רעדו לי. אני רופא וזה התפקיד שלי. לא הייתי בלחץ. החיילים מסביב שמרו על שקט ועזרו כשצריך. דקות אחרי ניתוח השטח, ג'רד החל להתעורר. הוא שב להכרה מעורפלת ומצבו החל להתייצב. הוא שכב בשטח ליד פצועים נוספים במשך ארבע שעות - עד שהשמש שקעה, ואז פונה במסוק בחסות החשיכה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים בישראל. חיכינו שהשמש תשקע כי אם היינו מנסים לחלץ את הפצועים מהשטח באור יום - היינו חוטפים הרבה יותר אש". 

על מעשה מופת זה, בו הציל את חייו של חברו לגדוד המילואים, החליטה וועדה צבאית מיוחדת בראשות אב בית הדין הצבאי לערעורים, האלוף ישי בר, שקלגנוב יקבל מהרמטכ"ל את עיטור המופת. בנימוקי הוועדה נכתב כי ד"ר קלגנוב "הראה דבקות במשימה, דוגמה אישית ומקצועיות במהלך הלחימה". 

את חלקו במלחמת לבנון השנייה סיים ד"ר קלגנוב שמונה ימים אחרי אותה תקרית בעיתא א-שעב. ב-13 לאוגוסט השתתף עם חבריו לגדוד בקרב בכפר ג'בל אבו-טוויל. "טיפלנו שם בכמה פצועים קשה שנפגעו מירי ובמהלך הטיפול נורו לעברנו עוד כמה טילים נגד טנקים. באותה תקרית נהרגו שני לוחמים ואני נפצעתי מרסיסים בכל הגוף", הוא מספר בהתרגשות כאשר הוא חוזר למראות הקרב. "שם סיימתי את חלקי במלחמה" מוסיף קלגנוב בטון רפה, "פוניתי לשטח ישראל ומשם אמבולנס העביר אותי לבית החולים הגליל המערבי בנהריה" הוא מסכם. 

זאת הפעם השנייה שקלגנוב יזכה ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל על קבלת עיטור מופת. הפעם הראשונה היתה ב-2004 במהלך מבצע חומת מגן באזור בית לחם. שם נפצע אחד מחיילי הכוח שאליו צורף קלגנוב, באופן אנוש. פעולת החייאה מוצלחת של ד"ר קלגנוב הצילה את חייו. "חדר לו כדור דרך הפה וקרע לו את קנה הנשימה. עשיתי כמה פעולות מהירות שהצילו אותו" מספר קלגנוב. "זה מרגש מאד לקבל צל"ש שני. כולנו יודעים שצה"ל לא מחלק מדליות ואותות על כל דבר כמו צבאות אחרים. אני לא רואה את עצמי כגיבור. אני מתנהג כמו כל רופא שמחויב להעניק את המרב למטופלים שלו ולחיילים שלו בעת הצורך. זה המקצוע שלי ובסך הכל עשיתי את תפקידי. כרופא ביחידת חי"ר כבר יצא לי להיות בלא מעט מצבים קשים בשטחים, אך המלחמה בלבנון היתה קשה במיוחד. איבדתי שם חמישה חברים תחת אש בלתי פוסקת של חיזבאללה. גם לי, כרופא שראה מקרוב אירועים קשים היה מורכב מאוד להתמודד עם כל המראות של המלחמה הזאת". 

ד"ר קלגנוב, בן 40, נשוי ואב לשניים עלה לישראל ב-1992 מהעיר ציליבינסק שברוסיה. הוא עובד כאורתופד בבית החולים "הלל יפה" בחדרה ובקופות חולים באזור. שנתיים אחרי שעלה לישראל, כבר גויס לשירות מילואים בצה"ל. "שירות המילואים הראשון שלי היה בלבנון, בשנת 1994. אז, בקושי ידעתי עברית. משנת 1996" הוא אומר, "אני משובץ במילואים כרופא בגדוד חי"ר ואני לא חושש. אני מבין שזה התפקיד שלי". 

היסטוריה של גבורה? 

ב-2002, במבצע "חומת מגן" בבית לחם, נפצע אחד מחיילי הכוח אליו צורף ד"ר קלגנוב. פעולת החייאה של קלגנוב הצילה את החייל שכדור פגע בקנה הנשימה שלו. ב-2006 במלחמת לבנון השנייה, טיפל קלגנוב תחת אש במספר חיילים פצועים - בקרב בכפר עיתא א-שעב שבו נפגעו חיילים מטיל נ"ט ובקרב בג'בל אבו-טוויל

 

כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©

 

 

 

התחברות הרשמה
התמחויות
משפחה ילדים עור ומין אורתופדיה אף אוזן גרון יילוד וגניקולוגיה עיניים קרדיולוגיה לכל ההתמחויות
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו