מחלה ניוונית במפרקים הגדולים (ברך ומפרק ירך) ושיטות הטיפולים העיקריות

ד"ר אלכסיי קלגנוב

מומחה כירורגיה, אורתופדיה

0528050400
קביעת תור

ד"ר אלכסיי קלגנוב

אתר הרופא
אוסטאוארטריטיס היא מחלה ניוונית דסטרוקטיבית של מפרקי הגוף, הכוללת אובדן הדרגתי של הסחוס המפרקי. זו המחלה הנפוצה ביותר. כ- 80% מאוכלוסיה הכללית בגילאי 65 ומעלה, סובלת מתסמונות שונות של אוסטאוארטריטיס. המחלה מתפתחת כתוצאה משילוב בין גורמים מכאניים וביולוגים.

גורמים מכאניים
אנחנו הולכים על הרגליים ומפרקי ברך, מפרק ירך וקרסול נמצאים קבוע תחת כובד משקל הגוף. במצב תקין המשקל מתפזר על המפרק באופן שווה ומאוזן. מצבים כמו חוסר יציבות המפרק (מצב לאחר נזק ברצועות), מבנה אנטומי אישי (רגלי O או X) וכמובן משקל יתר, הופכים להיות גורם מכאני עיקרי להרס כרוני של סחוס המפרק, בעיקר במפרק הברך.

גורמים ביולוגיים
כוח המופעל על המפרק מתמקד באזור מסוים והורס את הסחוס בהדרגה. כמובן הגורמים המכאניים משתלבים עם הגורמים הביולוגים, שמשפעים בעיקר על איזון בין הפרמנטים והמלחים, שאחראים על איכות הסחוס ועמידותו בפני שחיקה. בנוסף קיימים גורמים גנטיים האחראים בעיקר על יכולת התאים הכונדרוציטים והקולגן, שמהם בנוי הסחוס, להתחדש ולשמור על סחוס אחיד.
השילוב של כל הגורמים מביא למצב שבו הסחוס נשחק באופן הדרגתי ומגיע לתופעות קליניות, המתבטאות בכאבים ובמגבלה תפקודית. בשלבים הראשונים מופעים הכאבים בזמן מאמץ, כמו הליכה או עמידה ממושכת וכן בזמן פעילות גופנית. בשלבים מתקדמים יותר הכאב הופך להיות קבוע ומגביל את התפקוד של האדם באופן משמעותי. רמת הכאב קשורה ישירות למאמץ וליכולת אישית של בן אדם להתמודד עם הכאב. בהמשך נוצר מצב שבן אדם מונע מעצמו הליכה או כל פעילות גופנית אחרת, עולה במשקל וכך מגביר את התקדמות המחלה.

בסופו של דבר אנחנו מדברים על תהליך מתמשך ומתקדם באופן קבוע ,והמטרה של הטיפול היא לעצור אותו ולמנוע את התפתחותו. כאן נמצאת נקודת התורפה. אין בידינו תרופה או שיטת טיפול אחרת לפתרון מושלם לבעיה. הטיפולים הם סימפטומטיים בלבד. אנחנו משתמשים בתרופות נוגדי דלקת להפחתת הכאב. לא ניתן להשתמש בהם תקופות ארוכות, עקב תופעות לוואי קשות. השימוש בתוספי מזון, כגון מגאגלופלקס, יעילים רק בשבלים המוקדמים. בשלב מסוים מומלץ לשלב גם טיפולי בפיזיותרפיה מקומיים והתעמלות למטרת חיזוק שרירים, המייצבים את מפרקים הגדולים ומגדילים טווחי תנועות. כמו כן חשוב לשמור על תזונה נכונה להפחתת משקל הגוף. בשלבים המתקדמים אנחנו משתמשים בהזרקות מקומיות של סטרואידים וחומר תוסף צמיגות לנוזל סינוביאלי (חומצה היאלורונית). בדרך כלל הטיפולים בהזרקות יעילים לתקופה מוגבלת של עד חצי שנה.

ניתוח החלפת מפרק
הפתרון הסופי למחלה ניוונית של המפרקים הגדולים, בעיקר ברך ומפרק ירך, הוא ניתוח להחלפת המפרק. מטרת הניתוח היא מתן פתרון לטווח ארוך. במהלך הניתוח כורתים את המפרק הפגוע ומחליפים אותו בתותב, הדומה ביותר למבנה אנטומי של המפרק התקין. כיום החלפה ניתוחית של המפרקי ברך ומפרק ירך, הוא המתקדם ביותר בתחום הרפואה. ניתוח מוצלח מאפשר חזרה מהירה ומלאה לתפקוד הרגלים ונחשב לניתוח שמשפר משמעותית את רמת החיים.

יצירת קשר

התחברות הרשמה
התמחויות
משפחה ילדים עור ומין אורתופדיה אף אוזן גרון יילוד וגניקולוגיה עיניים קרדיולוגיה לכל ההתמחויות
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו