ד"ר יואב ברגר - קרטוקונוס

קרטוקונוס - קרנית חרוטית 

זוהי מחלת קרנית המוצאת ביטויה בהדקקות והבלטה של מרכז הקרנית עד כדי יצירת קונוס – חרוט.  מצב זה שכיח למדי עד כמקרה אחד  לכל אלפיים נפשות. 
מדובר במצב דו עיני על פי רוב והתלונה השכיחה היא של הפרעת הראיה המופיעה בגיל ההתבגרות או מאוחר יותר. כיון שמדובר בתהליך פעיל חלים שינויים בחדות הראיה לאורך זמן.
שינוי תדיר בחדות הראיה המצריך שינויי "מספר" במשקפיים יכול להיות סימן ראשון לקרטוקונוס. בנוסף אסטיגמטיזם (צילינדר) גבוה או חוסר יכולת להתאים משקפיים עשויים להיות מסימני הבעיה.
אבחנת המחלה נעשית ע"י האופטומטריסט או רופא העיניים באמצעות בדיקת העין וכן שמוש במכשיר הממפה את פני שטח הקרנית , (Corneal Topographer).
הטיפול לאחר האבחנה בד"כ יכלול התאמת משקפיים וכאשר לא ניתן להתאים משקפיים ,שימוש בעדשות מגע ומעקב. במצבים בהם חדות הראיה עדיין טובה אך המחלה מתקדמת מבצעים טיפול שמטרתו לעצור את תהליך ההתקדמות  והוא נקרא צילוב הקרנית - CROSS LINKING. 
כאשר הטיפול באמצעים שהוזכרו לא מספיק  מוצעים טיפולים ניתוחיים . במקרים בהם קיים קרטוקונוס עם עיוות קרנית שאינו מאפשר התאמת  עדשות מגע נתן להשתיל טבעות לקרנית במטרה להקטין את האסטיגמטיזם הקיים (צילינדר),ולאפשר שוב שימוש בעדשות או משקפיים ובמקרים בהם המשקפיים או עדשות המגע אינן מספקות שיפור משמעותי בחדות הראיה או במקרים בהם נוצרות צלקות בקרנית נזקקים לניתוח השתלת קרנית.
ניתוחי השתלת הקרנית נעשים היום בטכניקות מתקדמות עם תוצאות טובות לאורך זמן.
 
 
   קרטוקונוס          לאחר השתלת קרנית
                                       קרטוקונוס                                                              קרנית לאחר השתלה
 
             מכשיר למיפוי קרנית
                מכשיר למיפוי קרנית
 
 
 
ד"ר ברגר מתראיין אצל פרופ' רפי קרסו במגזין בריאות 10  - קישור לסרטון בנושא קרטוקונוס
 

http://www.youtube.com/watch?v=dB8UbCU6gf0 

 
 
 
 

קישורים לאתרי מידע:

 
 
 
 

 

התחברות הרשמה
התמחויות
משפחה ילדים עור ומין אורתופדיה אף אוזן גרון יילוד וגניקולוגיה עיניים קרדיולוגיה לכל ההתמחויות
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו