ד"ר יואב ברגר - עין יבשה

עין יבשה

תחת הכותרת עין יבשה אנו כוללים מגוון בעיות שהמכנה המשותף שלהן הוא תלונות על גרד , צריבה , אודם והפרעות ראיה הנובעות  מהפרעה בהפרשת הדמעות או אידוי מוגבר של הדמעות המופרשות.

עין יבשה הנה תופעה שכיחה למדי בקרב מבוגרים , אולם כיום צעירים רבים מתלוננים על תופעות של עין יבשה כתוצאה משימוש  בעדשות מגע וכן כתוצאה מעבודה במשך שעות מרובות מול מסך המחשב.
דלקת עפעפיים ( Blepharitis ) הינה גורם מפריע להפרשת המרכיב השומני בדמעות. מצב זה יגרום לאדוי מוגבר של הדמעות המופרשות באופן נורמאלי.
מטופלים רבים מתלוננים על דמעת דווקא אך דמעת זו היא דמעת תגובתית ליובש שבו שרויה העין ותוופיע בד"כ בתגובה למשב רוח או יציאה מחדר סגור לאוויר הפתוח.
 
הערכת מטופל עם  תלונות אלה  מחייבת בדיקה מדוקדת ואיתור גורמים אפשריים להתפתחות עין יבשה.
לעתים דלקת אלרגית , שמוש ממושך בטיפות עיניים , תרופות הנלקחות מסיבות שונות ומחלות שונות כגון מחלות מפרקים עשויות לגרום להופעת תסמונת העין היבשה.
קבוצת חולים עם יובש קיצוני הם חולים בתסמונת ע"ש שיוגרן שבהיא בד"כ שילוב של מחלת מפרקים כגון ארטכיטיס ראומטואידית ותסמונת העין היבשה.
 
הגישה הטפולית כוללת אתור וסלוק ( במדת האפשר ) גורמים לתופעת העין היבשה. טפול מדורג הכולל תחליפי דמעות , טפולים נוגדי דלקת ( אימונומודולטוריים) וחסימת דרכי הדמעות ( Punctal Plugs ).
 
 
במרפאה מבוצעת הערכה  מקפת של המטופל ובכלל זה בדיקת עין מפורטת המכוונת לאבחנה של תסמונת העין היבשה. לאחר סיום הבדיקה יותאם טיפול אינדיבידואלי.
 
 
     
אופן פעולת הפלאגים
 
                   
        איור של עין יבשה     
 איור - עין יבשה
 
                                                                            
 

קישורים לאתרי מידע:

www.nei.nih.gov/health/dryeye/

www.sjogrens.org

 

 

 

 

 

התחברות הרשמה
התמחויות
משפחה ילדים עור ומין אורתופדיה אף אוזן גרון יילוד וגניקולוגיה עיניים קרדיולוגיה לכל ההתמחויות
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו