ד"ר טובה מה-נעים - מבנה העין

 מבנה העין

גלגל העין מצוי בתוך ארובות העיניים שהן חלק מעצמות הגולגולת ואנו רואים את החלק הקדמי שלו. לגלגל העין צורה דומה לכדור, שהקוטר שלו  2.2-2.4 ס"מ. לעין  דופן הבנוי משלוש שכבות, והחלל הפנימי מלא בחומר שקוף עם מבנה דמוי ג‘לטין הקרוי זגוגית.
 
העין היא מצלמה משוכללת ביותר שתפקידה לאפשר לנו ראייה חדה ומדוייקת. באופן כללי ניתן לחלק את התפקוד של מערכת הראייה לשניים-חדות ראייה-ראייה מדוייקת של התמונה העומדת לפנינו ושדה ראייה-ראייה היקפית שמאפשרת לנו לראות גם בצדדים. שני תפקודים אלו נחוצים לראייה תקינה.
מבנה העין המשוכלל נועד לאפשר תפקודים אלו.
 
 
 
 
 
 
גלגל העין עצמו (בהפשטה-הדופן של כדור העין כמו של כדורגל למשל) בנוי שלוש שכבות:
 
1.השכבה החיצונית של גלגל העין-קרויה סקלרה ובעברית לובן.(בצבע לבן בציור). זה הדופן הלבן החיצוני של גלגל העין אותו רואים חיצונית. הלובן  אטום. בחלק הקדמי של השכבה החיצונית של העין-מול האישון-נמצאת הקרנית-Cornea.הקרנית היא רקמה שקופה חזקה בקדמת העין, ותפקידה להעביר את קרני האור ולמקד אותן על הרשתית .לכן חשוב מאוד שתהא שקופה. כאשר אנו מרכיבים עדשות מגע הן מונחות על הקרנית. גופים זרים שחודרים לעין למשל בעת עבודה עם דיסק ללא הגנה-"נתקעים" לעיתים בקרנית ויש להסירם.
 
2.השכבה האמצעית של גלגל העין- קרויה אובאה(Uvea  ) ובעברית-ענבייה. (בצבע כחולבציור).הענבייה מחולקת גם היא לשלושה חלקים-קשתית-Iris,גוף העטרה-הגוף הציליארי, ודמית-כורואיד.  הקשתית היא טבעת של שרירים, ובמרכזה נמצא "חור"-שהוא  האישון Pupil.
כשאנו מסתכלים מבחוץ על העין אנו רואים את הלובן, דרכו לא נתן לראות חלקים פנימיים יותר של העין ,ובחלק הקדמי של העין דרך הקרנית השקופה ניתן לראות את הקשתית-שהצבע שלה שונה מאדם לאדם-ונע בין תכול לחום כהה. מה שקובע את צבע העין הוא צבע הקשתית וזה נקבע לפי כמות הפיגמנט בקשתית. במרכז הקשתית יש כעין "חור שחור" שהוא כאמור האישון. האישון דומה מעט בפעילותו לצמצם של מצלמה. תפקיד הקשתית הוא לשלוט בכמות האור שנכנס לעין. היא עושה זאת על ידי התכווצות והתרפות - כשהקשתית מתכווצת האישון קטן, ולעין כמות קטנה יותר של אור חודרת לעין, וההיפך-בחושך האישון מתרחב וכך נכנס יותר אור לעין. מאחורי הקשתית נמצאת העדשה, אותה אנו לא רואים בדרך כלל ללא מכשור בדיקה, אלא כאשר העדשה עכורה מאוד במצב של ירוד (קטרקט) מתקדם.
האובאה מכילה כלי דם רבים- ורידים עורקים ונימים המובילים דם אל ומתוך העין והיא אחראית על הזנת חלקים רבים של העין –כגון הרשתית. זו אחת הסיבות שדלקת של האובאה (אובאיטיס) עלולה לפגוע בעין ובראייה.
 
3.השכבה הפנימית ביותר של גלגל העין היא הרשתית-Retina.(בצבע אדום בציור).לרשתית מבנה מדוייק מאוד הכולל מספר שכבות של תאים וסיבי עצב .בין היתר היא מכילה תאים מיוחדים הקרויים קולטני אור(פוטורצפטורים).במרכז הרשתית , מול האישון , יש נקודה זעירה שגודלה פחות מ-1 מ"מ רבוע, המקולה והיא אחראית לחדות הראיה המדוייקת . שאר שטח הרשתית אחראי לשדה הראייה ההיקפי. למקולה מבנה מדוייק מאוד החייב להשמר ללא פגיעה לצורך ראייה חדה. פגיעה במקולה במצבים  כגון מחלת ניוון הרשתית מהגיל  או עקב הצטברות נוזלים במקולה(בצקת מקולרית) ממחלות אחרות כגון סוכרת או אובאיטיס עלולה לגרום לירידה קשה בראייה.
 

הרשתית היא למעשה המקום היחיד בגוף בו ניתן לראות את כלי הדם ואת זרימת הדם בתוכם. בשל כך ניתן לעקוב אחר דרגת מחלות כמו סכרת, יתר לחץ דם או מחלות כלי דם אחרות. כדי לבדוק את הרשתית יש צורך בדרך כלל להרחיב את האישון עם טיפות המרחיבות את האישון.
 
עצב הראייה-המידע שנקלט ועובד על ידי קולטני האור ברשתית בכל עין, מועבר לעצב הראייה . עצב הראייה מכיל כ-1.2 מיליון סיבי עצב שמובילים את המידע הראייתי אל מרכזי המוח הקשורים למערכת הראייה . עצב הראייה הוא חלק ממערכת העצבים המרכזית(המוח).בבדיקת העיניים רואים את ראש עצב הראייה. במקרים בהם קיימת עלייה בלחץ התוך-גולגלתי, כגון בגידולים ,ניתן לראות לעיתים בצקת של ראש עצב הראייה. לכן מבצעים לעיתים בדיקת עיניים כחלק מבירור כאבי ראש.
 
תהליך הראייה –הגירוי למערכת הראייה הוא האור. כדי שנוכל לראות דרוש אור, אפילו בכמות מועטה. האור חודר לעין דרך הקרנית האישון  והעדשה. (שאמורים להיות שקופים כדי שהאור יעבור ללא הפרעה).הקרנית והעדשה מרכזים את האור ומכוונים אותו  כך שיגיע לרשתית. ברשתית מצויים כאמור קולטני אור  הקולטים את קרני האור, בדומה לפילם של מצלמה. הקולטנים מעבדים את גירוי האור בתהליך כימי וממירים אותו לדחפים עצביים. הדחפים העצביים מועברים דרך סיבי עצב הראייה, אל המח.
 
העדשה- באופן נורמלי ,בגיל הצעיר, העדשה בנויה רקמה שקופה וצלולה כזכוכית קריסטל. היא נמצאת מאחורי הקשתית. תפקיד העדשה להעביר את קרני האור ולרכז אותו על פני הרשתית. העדשה מהווה מעין "זום" ובאפשרותה להתאים את המיקוד בהתאם למרחקים השונים אליהם העין מתבוננת. פעולה זו מתאפשרת באמצעות שריר טבעתי סביב העדשה השולט על האקומודציה - תהליך כיווץ העדשה ומיקוד הראייה, המאפשר ראייה חדה לכל מרחק. עם השנים מאבדת העדשה את גמישותה, ולכן לקראת גיל 45 ישנו באופן נורמלי  קושי במיקוד על עצמים קרובים, כמו בקריאה ותפירה. שקיפות העדשה חיונית לתפקודה התקין. עם הגיל, מתפתחת בהדרגה עכירות של העדשה –וזו מאבדת משקיפותה. תהליך זה קרוי קטרקט-ירוד. בשלב מסויים כאשר העכירות בעדשה פוגמת בראייה מבצעים ניתוח ירוד בו מחליפים את העדשה הטבעית בעדשה מלאכותית.
 
 
הזגוגית - Vitreous
הזגוגית היא חומר שקוף דמוי ג'ל, הממלא את חלל העין. תפקידו להזין את הרשתית ולשמר את המבנה של העין. בגיל הצעיר, הזגוגית אחוזה היטב לרשתית במספר מקומות. עם הגיל חלים שינויים במבנה הזגוגית והתנזלות שלו, דבר שבסופו של דבר מוביל לתהליך של התנתקות הזגוגית מהרשתית-Posterior Vitreous Detachment  , או בקיצור PVDתהליך שאינו מסוכן בפני עצמו, אך לעיתים עלול להיות מלווה בסיבוכים כגון קרע ברשתית. הסימפטומים של התהליך הם ראיית "זבובים" או נקודות שחורות, לכן כאשר מתרחשת תופעה כזו יש להבדק בהקדם על ידי רופא עיניים.
 את גלגל העין מצפה שכבה חיצונית דקה הלחמית - Conjunctiva.זו רקמה עדינה רירית שקופה, המכילה כלי דם ובלוטות קטנות, העוטפת את לובן העין. דלקת של שכבה זו קרויה דלקת הלחמית ויכולה לנבוע ממספר מצבים-כולל דלקת לחמית וירלית ודלקת לחמית אלרגית.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
התחברות הרשמה
התמחויות
משפחה ילדים עור ומין אורתופדיה אף אוזן גרון יילוד וגניקולוגיה עיניים קרדיולוגיה לכל ההתמחויות
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו