ד"ר מיקי גרוס -

סרטן הערמונית
 
סרטן הערמונית הוא הגידול הממאיר השכיח ביותר בקרב גברים בישראל ובעולם המערבי. כיום מצביעים הנתונים על כך שאחד מכל תשעה גברים יחלה במחלה. סרטן הערמונית נפוץ בגברים מעל גיל חמישים. בכשליש מהגברים מעל גיל 50 וב כ 90% מהגברים מעלגיל 80 ניתן לאתר תאים סרטניים בערמונית.
מדי שנה מאובחנים בארץ כ-2,000 מקרים חדשים. בדרך כלל הגידול מתפתח בקצב איטי מבלי לגרום לתסמינים כלשהם.
המטופל שזה עתה אובחן עם סרטן ערמונית חש שעולמו חרב עליו. אולם יש לזכור שסרטן אחד אינו דומה למשנהו. לדוגמא, אדם שאובחן עם סרטן בלבלב ישרוד במרבית המקרים מספר חודשים בלבד. לעומת זאת, אנשים שאובחנו עם סרטן ערמונית שורדים שנים רבות לאחר האבחנה.
בנוסף, גם סרטנים שונים שמקורם בערמונית יכולים להתנהג בצורה שונה ביותר. לדוגמא, ישנם סרטנים בערמונית שאינם מחייבים טיפול כלשהוא ובשל אופיים ונפחם ניתן להסתפק במעקב בלבד.
מאידך, ישנם גידולים בערמונית שמחייבים התערבות אם קרינתית או ניתוחית ולעיתים טיפול משולב.
כפי שצוין, לגברים רבים באוכלוסיה מוקדים מיקרוסקופיים סרטניים בערמונית, שככל הנראה לא ישפיעו על אורח ואורך חייהם. בשל כך ניטש וויכוח עז בקהילה הרפואית האם יש כלל צורך בבדיקות סקר לאיבחון מוקדם של סרטן הערמונית.
אלו המתנגדים לבדיקות הסקר סבורים שסכ'ה הנזק למטופלים בשל בדיקות יתר וטיפולים מיותרים עולה על התועלת שבאבחון ממאירות אחת.
מאידך, יש הסבורים שיש מקום לבדיקות סקר. בדיקות הסקר המומלצות הן בדיקה ידנית של הערמונית (בדיקה רקטאלית) ובדיקת דם לסמן הערמונית PSA. על בדיקות אלו יש לחזור מדי שנה. במקרים בהם יש חש לנוכחות סרטן בערמונית נשלח המטופל לביופסיה טרנס רקטלית של הערמונית. ע'פ תוצאות הבדיקות יש לקבוע האם ואיזה טיפול דרוש.
ככלל, קיימות שיטות רבות לטפל בסרטן הממוקם לערמונית. עדיין, אפשרויות הטיפול העקריות הן ממעקב, לניתוח כריתה רדיקלית של הערמונית (בגישה פתוחה או בגישה רובוטית) וקרינה לערמונית (קרינה חיצונית או קרינה פנימית- בראכיתראפיה)
לכל אחת משיטות אלו יתרונות וחסרונות הייחודיים להן. טרם החלטה על שיטת טיפול יש צורך בדיון מעמיק על השיטה המתאימה למטופל ע'פ רצון המטופל, מח' רקע, ניתוחים קודמים, מבנה גוף, גודל הערמונית, אופי הגידול ועוד.
אם אובחנת זה מכבר מספר עצות:
א.       זמן- כאמור סרטן הערמונית מתפתח לאט. יש לך זמן ללכת ולהתייעץ, לשמוע דעה שניה ושלישית טרם החלטה על טיפול.
ב.       דעה נוספת- אל תהסס לשמוע דעות אחרות. הרופא שלך לא אמור להפגע מכך (ואם כן אז זו ממש בעיה שלו)
ג.        גיוון דעות- אל תשמע רק אנשי מקצוע מסוג אחד. אורולוגים ייטו יותר להציע טיפול כירורגי. אונקולוגים, טיפול קרינתי. התייעץ עם לפחות אחד מכל מקצוע.
ד.      במהלך הזמן תשמע דעות שונות. חלקן סותרות ותרצה ללבן את הדברים ביותר משיחה אחת. מצא משהו, אורולוג, אונקולוג, רופא משפחה ... אובייקטיבי, כזה שאתה חש שאתה יכול להיוועץ בו ולסמוך עליו.
ה.      מקורות מידע- קיים היום המון חומר ברשת על סרטן הערמונית. 99% ממנו אינו רלוונטי לך, ובד'כ מדבר על תרחישים קיצוניים וגרועים. שיטוט באתרים אלו לרב רק יחליש אותך ויספק לך מידע מעוות ושגוי. נסה להכנס רק למקורות מידע אמינים כמו אתר עמותת חולי סרטן הערמונית
www.lwpc.org.il   או לחוברת המידע שהוציאה האגודה למלחמה בסרטן
התחברות הרשמה
התמחויות
משפחה ילדים עור ומין אורתופדיה אף אוזן גרון יילוד וגניקולוגיה עיניים קרדיולוגיה לכל ההתמחויות
האם אתם רופאים? זימון תורים אונליין זימון תור לרופא בוידאו